Nestvarna mesta: Manastir Kovilj (VIDEO)

KOVILJ –  Manastir Kovilj, nalazi se svega dvadesetak kilometara od  Novog Sada i  spada u red manastira za koje se ne zna pouzdano ko ih je podigao ni kada.

Jedna od legendi  kaže da je manastir nastao na mestu gde su se sastali srpski kralj Stefan Prvovenčani i ugarski kralj Andrijom. Oni su se tom prilikom izmirili i prkinuli rat. Pomirenju je doprineo, ako je verovati legendi, Stefanov brat Rasko Nemanjić potonji  Sveti Sava.

Na mestu izmirenja dva srednjovekovna vladara, podignuta je mala bogomolja, u koju dolaze sveštenici iz manastira Žiča. Prvobitna crkva nije sačuvana

Manastir Kovilj se spominje u 14. veku, gde se u dokumnetu “Minhenski psalter”, navodi da je manastir Kovilj, prvobitno bio metoh manastira Privina Glava.

Manastari se spominje u 16. i 17. Veku, a spisi govore da je 1651. oslikana freskama  glavna manastirska crkva. Izeđu 1686. I 1699. Godine, turski osvajači su čak 4 puta skrnavili i rušili manastir. Nakon Karlovačkog mira iz 1699. U manastir se vraćaju monasi a manastirska crkva je obnovljena 1707. Godine.  Manastir je ponovo bio oskrnavljen tokom mađarske revolucije, a kasnije biva obnovljen od pomoć ktitora i ruske carevine.

Tokom 1933. Godine, manastir postaje ženski. Početkom Drugog svetskog rata, mađarski okupatori proteruju monahinje koje odlaze u manastir  Fenek u Sremu. Odatle ih ponovo proteruju Ustaše, a monahinje odlaze u manastir Svete Petke kod Paraćina.

Danas je manastir Kovilj muški manastir i u njemu se danas nalazi tridesetak monaha. Zanimljivo je da među njima ima i stranaca.

Jedna od prvih asocijacija na manastir Kovilj su nadaleko čuveni anastirski proizvodi, među kojima su melemi od lekovitog  bilja, med i liker od zelenih oraha.

U crkvi je sahranjen arhimandrit Jovan Rajić, književnik i otac srpske istoriografije i general-major Teodor Stanisavljević, prvi komandant Šajkaškog bataljona.

U sklopu manastira, od 2004. Godine postoj centar za odvikavanje od bolesti zavisnosti( pre svega narkomanije) pod nazivom “Kuća živih”. Oni ovde borave od jedne do tri godine, bave se raznim radnim aktivnostima i molitvama. Monasi navode da je problem narkomanije ne samo fizički i hemijski već i duhovno.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.