Neophodna saradnja svih po pitanju migracija

BEOGRAD – U cilju boljeg upravljanja migracijama u Srbiji je neophodna saradnja svih ključnih nacionalnih i međunarodnih aktera, poručeno je na prvom koordinacionom sastanku donatora u oblasti migracija, u organizaciji GIZ-a i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

Sastanak je održan pod okriljem zajedničke inicijative koju su GIZ i SDC potpisali u martu.

Direktorka kancelarije GIZ u Srbiji Danijela Funke rekla je da su migracije „kompleksan međusektorski fenomen“ i da potrebe različitih kategorija migranata nije moguće adresirati na identičan način, te je zato koordinisan pristup neophodan.

Ona je podsetila da globalni programi Migracije i dijaspora (PMD) i Migracije za razvoj (PME), koji se sprovode u okviru Nemačke razvojne saradnje, pružaju podršku partnerskim strukturama u Srbiji da iskoriste pozitivne efekte regularnih migracija i unaprede održivu reintegraciju povratnika.

Šef razvojne saradnje Ambasade Švajcarske u Srbiji, Rihard Koli, rekao je da je Švajcarska jedna od četiri najveća bilateralna donatora u Srbiji i da je u poslednjih 30 godina uložila 400 miliona evra državne pomoći.

“Udružili smo napore kako bismo napravili razliku u sistemu upravljanja migracijama u Srbiji. Ideja GIZ i SDC je da se na susretima poput današnjeg podstakne sinergija, i maksimizira pozitivan uticaj”, naveo je Koli.

Sastanku su osim predstavnika SDC i GIZ prisustvovali i predstavnici ambasade Švedske, kao i delegacije Evropske unije, Međunarodne organizacije za migracije, UNDP, UNHCR, OEBS, DRC, Svetske zdravstvene organizacije, ICMPD i Tačke povratka.

Na inicijativu GIZ i SDC dogovoreno je uspostavljanje redovne razmene u okviru zajednice svih donatora iz oblasti migracija.

Zajednička inicijativa GIZ i SDC potpisana je kako bi se intenziviralo pružanje podrške partnerima za kreiranje i sprovođenje politika na nacionalnom i lokalnom nivou, ali i za sprovođenje mera i usluga namenjenih migrantima i jačanju kapaciteta nadležnih institucija u Srbiji.

Podrška sa nemačke strane pruža se kroz postojeće globalne programe Nemačke razvojne saradnje, Migracije za razvoj (PME), Migracije i dijaspora (PMD).

Sa švajcarske strane podrška je usmerena preko programa Migracionog partnerstva koji sprovodi IOM u saradnji sa nacionalnim institucijama, kao i programa Migracije u funkciji održivog razvoja koji sprovode UNDP i IOM.

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.