Neodoljiva kamasija – laka za gajenje, idealna za kombinovanje sa drugim cvetnicama

Kamasija je višegodišnja lukovičasta biljka koja se ističe svojim zvezdastim cvetovima. Omiljena je zbog svoje lepote i lakoće gajenja što je čini savršenim dodatkom baštama u proleće.

Cvetne stabljike kamasije su viskoke 60-80 cm, na njima se javljaju na desetine zvezdastih cvetova koji se otvaraju odozdo prema gore i na taj način se produžava period cvetanja. Cvetovi se javljaju u beloj, krem, plavoj ili ljubičastoj boji.

Lukovice kamasije sade se tako da zašiljeni kraj bude okrenut na gore. Vlažno, blago kiselo zemljište bogato humusom je idealno za sadnju kamasije. Lukovice kamasije podnose više vlage od većine drugih lukovica koje cvetaju u proleće, ali ih ipak ne bi trebalo saditi na mestima na kojima se zadržava voda.

Lukovice su zaobljene sa šiljatim krajem koji pri sadnji treba da bude okrenut na gore. Najbolje vreme za sadnju je od kraja septembra do početka novembra, može i malo kasnije ako je zime blaga.

Lukovice se sade na dubinu od 12 cm i na razmak oko 15 cm jedna od druge.

Pozicije na punom suncu su idealne, ali će kamasija podneti i delimičnu senku.

Kamasija cveta u kasno proleće, posle narcisa, a neposredno pre božura i drugih letnjih višegodišnjih biljaka, te popunjava prostor u periodu cvetanja između lukovica i ostalih višegodišnjih biljaka.

Foto: Pixabay

U svom prirodnom staništu ove lukovičaste biljke rastu na rubovima šuma i vlažnim livadama. Jednom posađene obično se zadržavaju i cvetaju na istom mestu dugi niz godina. Posle cvetanja lišće žuti i bledi. Ako gajite kamasiju sa drugim višegodišnjim biljkama planirajte sadnju tako da druge biljke sakriju uvelo lišće.

Ne preporučuje se za saksijsko gajenje jer lukovice ne podnose presađivanje, ali je problem i to što u tom slučaju nisu dovoljno izolovane od letnjih vrućina i zimskih hladnoća.

Kamasija je odličan izbor za rezani cvet kao i za pravljenje aranžmana jer orezivanje ne šteti biljci. Rezidba je nabolja kada cvetovi tek krenu da se otvaraju. Nakon orezivanja cvetne drške potopite u hladnu vodu preko noći i stavite na hladno mesto jer će to produžiti trajanje cveta u vazni ili aranžmanu.

Kamasija je izdržljiva biljka koja toleriše niske temperature, laka je za gajenje i nema preterane zahteve prema zemljištu. Podnosi većinu baštenske zemlje koja je dobro drenirana. Kada se jednom posadi tolerantna je na letnju sušu.

Jednom posađene lukovice kamasije u zemlji ostaju dugi niz godina, postepeno se razmnožavaju i formiraju velike kolonije.

Ukoliko želite da podelite biljku, lukovice iskopajte tokom leta kada su u fazi mirovanja. Sakupite „piliće“ koji se formiraju oko glavnih lukovica i presadite ih na drugo mesto. Oni će za nekoliko godina da dostignu veličinu za cvetanje.

Kamasija može da se gaji u različitim kombinacijama sa drugim biljkama. Nije toksična za ljude i kućne ljubimce i to je čini sigurnim izborom ukoliko imate decu ili životinje koji provode dosta vremena u vašoj bašti.

Kamasija posađena sa elegantnim raznobojnim lupinama, sjajnim geumom, posebno lepim cvetovima kandilike i mirisnom žalfijom daje živahnu kombinaciju biljaka koja će da vas oduševljava tokom letnjih meseci. Sve ove biljke vole vlažna i dobro drenirana zemljišta, otporne su i ne zahtevaju previše brige. Visoke su oko 60-90 cm i zahtevaju pozicije na punom suncu.

Odlične su i kombinacije sa drugim lukovičastim biljkama kao što su narcisi i lale.

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.