PANČEVO – Nemanja Jović iz Pančeva ima 27 godina i u centru je pažnje medija. Zaposlen je u kafiću “Zvuci srca” u Beogradu, u kojem rade osobe sa smetnjama u razvoju. Mnogi posetioci kažu da baš ovaj mladić pravi najbolju kafu na svetu.
“Ovde je super. Uvek gledam da gosti budu što zadovoljniji. I želim da ovo traje još dugo. Pravim kafe. Volim i to i da radim u šanku. Volim i da crtam po kafi”, kaže Nemanja Jović.
Pančevci ovog mladića odavno prepoznaju na ulici, jer je on godinama uključen u razne aktivnosti u svom gradu. Kao član Udruženja „Na pola puta“ iz Pančeva učestvovao je u brojnim radionicama, glumio u pozorišnim predstavama, ali i nekoliko godina razvijao svoje veštine i sposobnosti kroz projekat samozastupništva.
Dramski klub „Prozorište“ osnovan je 2012. godine sa idejom da članove pančevačkog Udruženja “Na pola puta”, mlade osobe sa intelektualnim teškoćama, uvedu u svet pozorišta, da im omoguće da se iskažu i oprobaju u nekom novom segmentu.
Od tada Udruženje je sa svojim članovima i glumcima nekoliko godina za redom realizovalo pet pozorišnih predstava u kojima su se bavili različitim temama koje okupiraju mlade sa smetnjama u razvoju i na taj način pokušali da razbiju predrasude o mladima sa smetnjama u razvoju.
Svaku od predstava spremali su s oduševljenjem, velikom energijom i željom, a to se videlo na svakom od izvođenja predstave pred publikom.
Nemanja Jović je glumio u predstavama „Knjiga otisaka“, „Nova škola ili časovi u deset dimenzija“, „Život je lep“, „Ovo je zemlja za nas“ i „Romeo i Julija“.
Nemanja je takođe godinama učestovao u radu Radnog centra „Na pola puta“ u Pančevu gde je veći deo dana provodio sa svojim prijateljima, a zajedno su sve što nastane na tim radionicama izlagali i prodavali na bazarima u Pančevu i okolini.
” Mi u radnom centru pravimo dekupaž, nakit i radimo na razboju tako što pravimo šalove. Sem toga posećujemo muzeje, idemo na pozorišne predstave…”, izjavio je na jednom od bazara Nemanja Jović.
Nemanja Jović je i jedan od članova Grupe za samozastupanje u Pančevu. Ovi mladi s intelektualnim teškoćama u razvoju, u praksi primenjuju sve ono što su prethodnih nekoliko godina učili na radionicama o samozastupanju, i na javnim skupovima su govorili o tome šta je njima omogućilo samozastupanje i zašto je važno govoriti u svoje ime.
“Na radionicama smo naučili da treba da se borimo za svoja prava, da samostalno ili u grupi donosimo odluke, da iskažemo svoje mišljenje tako da nikog ne uvredimo, kao i da smo odgovorni kako za sebe tako i za zajednicu u kojoj živimo. Učestvovali smo na fokus grupi koju je organizovala Gradska uprava Pančevo pre nekoliko godina sa svojim predlozima kako da se olakša život nas osoba s intelektualnim teškoćama, ali i drugih invalidnih lica, svakodnevno smo se samozastupali pred drugim ljudima i organizacijama, učestvovali na završnoj konferenciji projekta u Zagrebu. Sve to bile su aktivnosti naše Grupe za samozastupanje”, objasnio je Nemanja Jović na jednoj od radionica u Gradskoj upravi Pančevo.
Pokret samozastupanja je međunarodni pokret za ljudska prava koji vode osobe s invaliditetom. Radi se o ostvarivanju i unapređivanju prava ljudi koji su još uvek potlačeni, zanemareni, potcenjeni i izolovani zbog načina na koji ih društvo etiketira.
Često se osobama s intelektualnim teškoćama ne dopušta da donose bilo kakve odluke. Dostignuće njihove inkluzije u društvo znači i to da se one nauče da odlučuju, kao i da se i društvo obaveže da im to dopusti, zaključci su dosadašnjih projekata Udruženja Na pola puta koji su se odnosili na samozastupanje.
A sve to u zbiru potvrđuje i kako je Nemanja Jović postao jedan od omiljenih radnika u kafiću „Zvuci srca“. Kafić “Zvuci srca” u Čubrinoj 12 u Beogradu postoji tri godine u okviru organizacije “Dečje srce” koja pomaže osobama sa smetnjama u razvoju.
U ovom mestu zagrljaja, ljubavi, lepih reči, iskrenosti i humanosti, vi ne morate platiti ono što popijete. Ostavite onoliko koliko želite!
Misija ovog kafića i humanitarne organizacije “Dečje srce” je razbijanje predrasuda o osobama sa smetnjama u razvoju, kako roditeljima i rodbini ometenih osoba tako i svima nama koji živimo oko njih.