Nemački Haix otvara pogone u Vranju umesto Geoksa

Sudeći po bilbordima koji su postavljeni na nekoliko lokacija u Vranju, a na kojima nemačka kompanija Haix poziva zainteresovane Vranjance da se prijave za posao u obućarskoj proizvodnji, sve je izglednije da je upravo to investitor iz Nemačke koji stiže u Vranje.
Da nakon zatvaranja italijanske fabrike Geox i otpuštanja radnika već februara u Vranje stiže nemački investitor, mnogo solidniji od Geoksa, koji će za godinu dana zaposliti oko 1.000 radnika, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić krajem prošle godine, ne otkrivajući detalje o kojoj kompaniji je reč, niti čime se bavi. Zvaničnih detalja o tome nema.
Svega desetak dana pre početka februara, a u Vranju su osvanuli bilbordi na kojima nemačka kompanija Haix za proizvodnju obuće za vojsku, policiju, vatrogasce poziva Vranjance da „postanu deo porodice“ i pridruže se njihovom proizvodnom timu u Bunuševcu.
Na bilbordu uz poziv stoji i adresa za prijavu i naziv firme „Haix oprema d.o.o Bunuševac bb“, međutim nema navedenih poslova za koje bi Vranjanci mogli da se prijave, a prema saznanjima lokalnih medija, za sada su otvorene sve pozicije na krojenju, pripremi i šivenju.
Prema podacima dostupnim na zvaničnom sajtu Haixa, reč je o kompaniji osnovanoj 1948. godine u bavarskom gradu Majnburgu, koja trenutno ima više od 1.700 radnika.
U regionu posluje jedino u Hrvatskoj, u mestu Mala Subotica od 2009. godine, gde radi oko 1.300 radnika.
Na američkom tržištu zastupljeni su od 2003. godine, a HTZ opremu – obuću za vojsku, policiju, vatrogasce i ostale specijalizovane vrste obuće proizvode za Veliku Britaniju, Saudijsku Arabiju, Finsku, Dansku, Holandiju, Kuvajt, Švedsku, SAD, Nemačku.
Kako piše na njihovom zvaničnom sajtu, kompanija koristi samo kožu koja je proizvedena u specijalnim uslovima u Nemačkoj.
Podsetimo, oko 1.000 radnika vranjskog Geoksa je početkom avgusta ostalo bez posla, a rešenja za većinu njih i dalje nema. Poslednje obećanje predsednika Vučića bilo je da će njih 350 do kraja godine dobiti posao u turskoj kompaniji Teklas.
U Teklasu trenutno radi oko 1.200 radnika, od kojih je oko 300 iz Vranja, sa prosečnom zaradom oko 50.000 dinara.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.