Proleće i kasno leto su idealno vreme za krečenje zidova jer tada temperature nisu previše niske, a vlažnost vazduha je mala što obezbeđuje kratko vreme za sušenje, kao i dobra ventilacija prostorija.
Suve ostatke boje sa odeće pokušajte da isperete s mnogo tople vode uz trljanje četkicom. Mrlju možete i natopiti alkoholom pa je sastrugati noktom ili komadićem drveta.
Kako ne biste oštetili vlakna, Sa tepisima budite mnogo nežniji – ne trljajte mrlju, nego je lagano sastružite tupim nožem u smeru tkanja.
Male, ali tvrdokorne ostatke boje sa tepiha odstranite tako što ćete iseći vrhove vlakana.
Sa glatkih površina i radijatora svežu boju obrišite vlažnom krpom, a osušenu lagano sastružite tupim nožem. Sa stakla i drugih tvrdih površina možete ih sastrugati i žiletom, ali prvo dobro poprskajte sredstvom za stakla kako biste omekšali boju.
Mrlje od boje najbolje uklanja razređivač, ali oprezno sa njim jer može oštetiti površinu. Zato ovu tehniku prvo isprobajte na skrivenom delu.
1. Kistove će očistiti i parafin
Boje na vodenoj bazi uklonite pranjem u vodi te ispirite pod mlazom tekuće vode. Od boja na uljanoj bazi pribor očistite parafinskim rastvorima, isperite, operite u sapunici i ponovno isperite.
2. Uljane boje vs. vodene boje
Razređivač će ukloniti mrlje od boja na uljnoj bazi, ali ne i od boje na vodenoj bazi koje uklanja vruća voda. Proizvodi koji sadrže aceton i slična sastojke mogu oštetiti boju i skinuti lak.
3. Bosonogi ne ostavljaju tragove
Ako je sigurno i ne postoji mogućnost povrede, krečite stan bosi. Tako ćete osetiti ako ugazite u boju, a u patikama ćete samo “skoknuti” do kuhinje i svuda ostaviti tragove.
4. Saveznik, ali i neprijatelj
Selotejp je najbolji alat za zaštitu nezgodnih delova nameštaja, ali samo ako se skine odmah nakon bojenja. Ako se boja osuši, selotejp će biti teško ukloniti, posebno kod uljanih boja.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.