SUBOTICA – Izazovi u očuvanju secesijskog nasleđa i njegov uticaj na savremenu arhitekturu bile su teme stručne konferencije održane u Velikoj većnici Gradske kuće, povodom Svetskog dana secesije.
Konferencija je organizovana sa ciljem da se stvori stručna platforma za sadržajan dijalog o izgradnji harmoničnog gradskog ambijenta. Prema rečima stručnjaka, arhitektonsko i umetničko nasleđe s kraja 19. i početka 20. veka kod nas je izuzetno ugroženo investitorskim urbanizmom u svim većim gradovima. Profesorka dr Dubravka Đukanović sa Akademije umetnosti u Novom Sadu ističe da taj trend nije zaobišao ni Suboticu:
– To se, nažalost, vidi i u Subotici. Kada prođete nekim od tih fantastičnih ulica koje su do pre nekoliko decenija krasili isključivo manji ili veći istorijski objekti i sakralne građevine, danas na svakoj četvrtoj ili petoj lokaciji vidimo nove stambene zgrade koje potpuno menjaju identitet ovog grada, a koje bi jednako mogle da se nalaze i na bilo kojoj perifernoj lokaciji.
Na konferenciji je bilo reči i o projektu obnove krova Gradske kuće kroz program „Sharing Values“. Zamenica gradonačelnika Subotice, Čila Goli, istakla je da je ukupna vrednost projekta 5 miliona evra.
– Gradu Subotici pripada 3,2 miliona evra, s obzirom na to da je reč o prekograničnom projektu. Radimo zajedno sa opštinom Kiškunhalaš iz Mađarske, ali projekat nije vezan isključivo za ove lokalne samouprave – turističku ponudu razvijaćemo za celu teritoriju AP Vojvodine i okrug Bač-Kiškun. Najodgovorniji zadaci odnose se na radove. Mi ćemo raditi na našoj Gradskoj kući, dok će naši partneri opremiti i renovirati unutrašnjost Kulturnog centra u Kiškunhalašu.
Stručnjaci su poseban akcenat stavili na značaj novih i obnovljenih objekata u istorijskom jezgru grada, kao i na neophodnost sinteze poštovanja prošlosti i rešenja usmerenih ka budućnosti. Zaključeno je da je saradnja Srbije i Mađarske izuzetno značajna u ovom domenu, imajući u vidu da je susedna država u velikoj meri pomogla obnovu više vrednih istorijskih objekata u našem gradu, među kojima je i Sinagoga.
Nakon dela konferencije održanog u Velikoj većnici, organizovana je šetnja gradom uz pratnju turističkog vodiča, tokom koje su prisutni imali priliku da saznaju više o užem gradskom jezgru. Konferencija je potom nastavljena u Savremenoj galeriji, u formi okruglog stola, na kojem se govorilo o ekonomskom potencijalu građevinske baštine i značaju savesnog urbanizma.