SRBIJA – Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da je Srbija tokom 2021. godine izvezla hranu u vrednosti većoj od pet milijardi dolara, što je najviše u istoriji.
– Očekujem da će rezultati u sledećoj godini biti još bolji, jer će hrana tek biti važna u post kovid period – rekao je Nedimović gostujući na TV Prva.
On je istakao da ministarstvo pokušava da u poljoprivredu dovede što više mladih u poljoprivredu i da daje dobre subvencije za startapove u poljoprivredi.
Država je ove godine identifikovala 1.350 hektara napuštenog zemljišta, a ministar kaže da to zemljište ide u zakup i to putem elektronskih licitacija.
– Gledao sam elektronsku licitaciju u Vršcu na kojoj je država odlično prošla. Zemljište je davano u zakup po cenima od 35.000 do 151.000 po hektara za godinu dana. U drugoj opštini sve parcele su izdavane po ceni od 60 do 70 hiljada po hektaru godišnje. Da se ljudima ne isplati, ne bi plaćali toliku zakupninu – zaključuje Nedimović.
On dodaje da u poljoprovredi očigledno ima novca i da će ga tek biti jer će hrana, kako je rekao, biti sve važnija i sve skuplja.
– To posebno važi za pšenicu, kukuruz, sojina sačmu i sve ostale žitarice – istakao je Nedimović.
On kaže da je njegovo ministarstvo u potpuno spremno za “Otvoreni Balkan” i plasman hrane u okviru te inicijative.
– Kada se sruše granice u fitosanitarnom sistemu, samo nebo je granica u pogledu hrane. Nama je cilj da u narednih godinu, dve podignemo trgovinu hranom između ove tri zemlje na sa 420 miliona a milijardu dolara – poručio je Nedimović.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.