Jeftini materijali nalik želeu, koje su razvili istraživači sa Univerziteta u Kembridžu, mogu osetiti naprezanje, temperaturu i vlažnost. I za razliku od ranijih samoizlečivih robota, oni se takođe mogu delimično popraviti na sobnoj temperaturi. Tehnologije mekog sensinga mogle bi da transformišu robotiku, taktilne interfejse i nosive uređaje, između ostalih aplikacija. Međutim, većina tehnologija mekog sensinga nije izdržljiva i troše velike količine energije.
Uključivanje mekih senzora u robotiku omogućava da dobijemo mnogo više informacija od njih, na primer kako opterećenje naših mišića omogućava našem mozgu da dobije informacije o stanju naših tela, rekli su istraživači.Kao deo projekta Shero, naučnici rade na razvoju mekih samoizlečujućih materijala za robotske šake i ruke. Ovi materijali mogu da otkriju kada su oštećeni, da preduzmu neophodne korak.
Ranije verzije robota koji se samoizlečuju su morali da se zagreju da bi se izlečili, ali istraživači sa Kembridža sada razvijaju materijale koji mogu da leče na sobnoj temperaturi, što bi ih učinilo korisnijim za primene u stvarnom svetu. Ovi materijali za samoizlečenje su jeftini i lako se prave, bilo 3D štampanjem ili livenjem. Oni su poželjniji od mnogih postojećih alternativa jer pokazuju dugoročnu snagu i stabilnost bez isušivanja i u potpunosti su napravljeni od široko dostupnih materijala koji su bezbedni za ljude.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.