Ne staje se sa ulaganjem u zdravstvo u Vojvodini. Tokom proteklih sedam godina, samo iz budžeta pokrajine uloženo oko 30 milijardi dinara (VIDEO)

VOJVODINA – Tokom prošle godine u zdravstvo je od strane pokrajinske administracije uloženo preko 3,5 milijarde dinara, za finansiranje i sufinansiranje izgradnje, održavanja i opremanja 70 zdravstvenih ustanova u Vojvodini.

Tokom poslednjih sedam godina, za infrastrukturne radove i nabavku medicinske i nemedicinske opreme, iz pokrajinskog budžeta izdvojeno više od 21,8 milijardi dinara.

Kako teku radovi na izgradnji Instituta u Kamenici i na rekonstrukciji Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, pogledajte u video prilogu našeg portala:

Pored pokrajinskih ogana, u zdravstvene ustanove, primarne, sekundarne i tercijarne zaštite ulažu i lokalne samouprave, kao i država Srbija. Zahvaljuući sinergiji sva tri nivoa vlasti, ulaganje u zdravstvo, ali i u druge oblasti važne za razvoj društva i životnog standarda građana, znatno je povećano, a i olakšano.

Kamenica 3

Izgradnjom objekta Kamenica 3 na jednom mestu postojaće preventiva, kurativa i hirurške procedure, kao i zračna terapija za onkološke pacijente koji dobijaju najbolju, najsavremeniju i najefikasniju zdravstvenu negu.

Faza II – Kamenica 3: Obuhvata nadogradnju četiri sprata postojećeg objekta Centra za imidžing dijagnostiku i Službe za polikliniku Instituta za onkologiju Vojvodine. Na I i IV spratu biće onkologija, II sprat je za plućne bolesti i III sprat za kardiovaskularne bolesti, a obezbediće se ukupno 9.500m2.

Inače, objekat „Kamenica 3“ namenjen je za sva tri kamenička instituta. U završenom delu te zgrade već su u funkciji novi PET-skener i iks-nož a u toku je i probni period za puštanje u rad novog linearnog akceleratora.

Kamenica 3, izvor Vojvodina uživo
Foto: Vojvodina uživo

Pored izgradnje objekta predviđeni su i ostali neophodni radovi kao što je nova trafo stanica, pristupne saobraćajnice i protivpožarni putevi i novi gasni vod. U toku su i radovi na kompletnoj rekonstrukciji vodovodne i kanalizacione mreže kompleksa sva tri instituta u Sremskoj Kamenici.

Pre sedam godina u AP Vojvodini nije postojao dovoljan broj CT skenera u regionalnim bolnicama, a na Institutu za kardiovaskularne bolesti bila je ispravna samo jedna angiosala.

Danas postoje angiosale širom Vojvodine, kao i uređaji za razbijanje kamena u bubregu, ali i angiosale za neurološke bolesti, kao i dovoljan broj magnetnih rezonci.

Rekonstrukcija Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine.

Reč je o obnovi i dogradnji postojećeg objekta Urgentno-dijagnostičkog centra, ukupne površine 33.275 m2, što uključuje i izgradnju nove direktne tople veze sa Poliklinikom. Biće izgrađeni prateći tehnički objekti, a spolja će biti uređeno 194 nova parking mesta, od kojih 21 za osobe sa invaliditetom, i novih 3.261 m2 zelenih površina.

univerzitetsko klinički centar Vojvodine rekonstrukcija izvor Gradnja rs
Univerzitetsko klinički centar Vojvodine, rekonstrukcija, izvor: Gradnja.rs

U prizemlju novog objekta biće smeštena laboratorija, centralna sterilizacija, odeljenje radiologije i nuklearna medicina. Na tri gornja sprata biće smeštena hirurška odeljenja sa 16 operacionih sala i odeljenje intenzivne nege, sa ukupno 348 kreveta, od kojih je 14 kreveta na jedinici za transplantaciju.

Planirani rok za završetak radova je 30. jun 2024. godine. Klinički centar Vojvodine je treći po redu koji se rekonstruiše u okviru istog projekta. Do sada su završeni Klinički centar Niš i Univerzitetski klinički centar Srbije u Beogradu, a privodi se kraju izrada projektne dokumentacije za Univerzitetski klinički centar Kragujevac, gde će uskoro započeti radovi.

Kovid bolnica – Opšta gradska bolnica

Novi Sad je tokom 2021. godine dobio Kovid bolnicu, koja je nakon pandemije postala opšta gradska bolnica. U izgradnju Kovid bolnice u Novom Sadu uloženo je 3,9 milijardi dinara (oko 33 miliona evra), završena je u rekordna četiri meseca, a u opremu je uloženo približno 17 miliona dinara (144 hiljade evra). Zaposleno je 165 lekara i 200 medicinskih tehničara.

Kovid bolnica, Novi Sad, izvor: Vojvodina uživo
Kovid bolnica, Novi Sad, izvor: Vojvodina uživo

Opšta bolnica u Subotici: 

Opšta bolnica u Subotici je pred rekonstrukcijom. Objekat je građen 1971. i mnoga odeljenja od tada čekaju ulaganja. Najavljena je kompletna rekonstrukcija Opšte bolnice, koja će se odvijati u dve faze.

opšta bolnica u Subotici render 1
Opšta bolnica u Subotici, render, izvor: Grad Subotica

Glavni objekti na 32.000 m2 biće rađeni u A fazi, a ostatak od 3.000 m2 u B fazi, koja obuhvata prateće objekte. Kompletna rekonstrukcija obuhvata 18 objekata, a  vredost investicije u prvoj fazi  je 6,3 milijardi dinara ili 54,2 miliona evra.

Opšta bolnica u Subotici, render, izvor: Grad Subotica
Opšta bolnica u Subotici, render, izvor: Grad Subotica

Ka Opštoj bolnici u Subotici gravitira oko 300.000 ljudi.

Rekonstrukcija Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici

Po rečima v.d. direktora bolnice dr. Dragana Malobabića, rekonstrukcija bolnice trebalo bi da se odvija u nekoliko faza, a za to vreme, bolnica će nastaviti nesmetano da radi. Grad Sremska Mitrovica izdao je sve potrebne dozvole, a ukupna ulaganja iz budžeta Srbije, AP Vojvodine i mitrovačke lokalne samouprave biće oko 39 miliona evra.

Opšta bolnica Sremska Mirovica, render, izvor: Grad Sremska Mitrovica
Opšta bolnica Sremska Mirovica, render, izvor: Grad Sremska Mitrovica
Opšta bolnica Sremska Mirovica, render, izvor: Grad Sremska Mitrovica

Radovi bi trebalo da traju tri do četiri godine. Prva faza obuhvata izgradnju tri zgrade. Objekti će se graditi na više nivoa, a ono što je specifično je da se nijedan deo zdravstvenih službi neće nalaziti ispod nivoa zemlje.

Opšta bolnica u Sremskoj Mitrovici jedina je javna bolnička ustanova u Sremskom upravnom okrugu i njoj gravitira oko 300.000 ljudi.

Opšta bolnica u Pančevu

Pokrajinska vlada uložila je 744 miliona dinara za opremanje i rekonstrukciju 8.000 kvadrata Opšte bolnice Pančevo, najvažnije zdravstvene ustanove u Južnom Banatu. Od juna 2016. godine za nabavku opreme izdvojeno više od 200 miliona dinara, a u rekonstrukciju Internističkog bloka Opšte bolnice Pančevo uloženo je 544 miliona dinara. Urađeno je ono što se u južnom Banatu čekalo više od 30 godina. Radilo se planski i sistematski, kako bi pacijenti imali najsavremenije uslove za lečenje. Pre rekonstrukcije, to je bio objekat sa zemljanim podovima, a prilikom većih kiša, zgrada bi bila poplavljena.

Opštoj bolnici u Pančevu gravitira oko 200.000 ljudi.

Opšta bolnica u Vršcu

Ove nedelje, 16. januara u Opštoj bolnici Vršac počeli su radovi na sanaciji krovnih pokrivača u službi Onkologije i Mikrobiologije, na zgradi Fizikalne medicine i rehabilitacije, prilaza Infektivnom odeljenju, izgradnja rampe ( kolskog prilaza) na Internom odeljenju i delimične rekonstrukcije Sale za male hirurške intervencije.

Sredstva u vrednosti od 28.8 miliona dinara obezbeđena su od strane Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo. Postupak Javne nabavke je završen, Ugovor sa izvođačima radova potpisan, a radovi su otpočeli planiranom dinamikom. Na ovaj način želimo da svim našim pacijentima, a i zaposlenima u Opštoj bolnici Vršac, omogućimo bolje uslove za boravak u Opštoj bolnici Vršac, a pre svega u smislu bezbednosti i prijatnijeg ambijenta za dijagnostiku i lečenje u našoj bolnici“, kaže direktor ove bolnice dr Ivan Ivanović. Ivanović.

Opšta bolnica u Zrenjaninu

Ulaganja u zdravstveni sistem grada Zrenjanina, iz različitih izvora, u prethodnoj godini dostigla su preko 200 miliona dinara.

Po prvi put u svojoj istoriji, Opšta bolnica “Đorđe Joanović” dobila je magnetnu rezonancu, aparat za najprecizniju dijagnostiku vredan preko 43 miliona dinara, zatim digitalni mamograf, laparoskopski stub i autoklav namenjen za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja, kao i druge vredne aparate i opremu. Višemilionska sredstva uložena su i u građevinske i zanatske radove, u bolnici i objektima Doma zdravlja. Vredne donacije stigle su i od kompanije NIS, u okviru projekta “Zajednici zajedno”, ali i kroz zajednička ulaganja s gradom. Na ovaj način nabavljen je, između ostalog, najsavremeniji transportni respirator za intenzivnu negu, dodeljen Službi hitne medicinske pomoći, aparat vredan skoro tri miliona dinara, kakav zrenjaninsko zdravstvo do sada nije

Opštoj bolnici je u toku 2023. godine odobren prijem na neodređeno vreme za 109 zaposlenih radnika, od čega 20 doktora medicine i 65 medicinskih sestara i tehničara. Takođe, bolnica je uputila deset doktora medicine na zdravstvene specijalizacije i jednog doktora specijalistu na subspecijalizacije. Grad Zrenjanin će, kao novu meru podrške, dodatno stimulisati lekare opšte prakse za rad u ruralnim sredinama, odnosno ambulantama u naseljenim mestima.

ne staje se sa ulaganjem u zdravstvene ustanove u Vojvodini. rekonstrukcija Opšte bolnice u Kikindi je u toku.

Kontinuiranim ulaganjem u zdravstvene ustanove u Vojvodini, za sedam godina, u saradnji sa lekarima i medicinskim osobljem, potpuno je promenjena slika u zdravstvu, a najviši standardi u zaštiti zdravlja, terapiji i dijagnostici su dostignuti.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.