Konstantne promene nivoa hormona koje prate mesečne ciluse kod žena ne utiču samo na reproduktivnu anatomiju, takođe preoblikuju mozak, a nova studija nam je dala uvid u to kako se to dešava.
Predvođeni neuronaučnicama Elizabet Rizor i Viktorijom Babenko sa Kalifornijskog univerziteta Santa Barbara, tim istraživača je pratio 30 žena detaljno dokumentujući strukturne promene koje se dešavaju u mozgu kako hormonski profili variraju.
Rezultati, koji tek treba da budu recenzirani, sugerišu da strukturne promene u mozgu tokom menstruacije možda nisu ograničene na one regione povezane sa menstrualnim ciklusom.
„Ovi rezultati su prvi koji govore o istovremenim promenama u ljudskoj mikrostrukturi bele materije i debljini korteksa koje se poklapaju sa hormonskim ritmovima vođenim menstrualnim ciklusom”, pišu istraživači, prenosi portal Science alert uz objašnjenje da snažni efekti interakcije između mozga i hormona možda nisu ograničeni na klasično poznate regione guste receptora hipotalamusa-hipofize-gonadalne osovine.
Većina istraživanja o hormonskom efektu na mozak do sada bila je fokusirana na moždanu komunikaciju tokom kognitivnih zadataka, a ne na same strukture. Istraživanje sada navodi da postoje značajne bihejvioralne, strukturne i funkcionalne promene kroz delovanje na centralni nervni sistem, a da bi ispitali šta se dešava tim je napravio snimke magnetnom rezonancom tokom menstruacije, ovulacije i srednje lutealne faze ciklusa. U vreme svakog od ovih skeniranja, istraživači su takođe merili nivoe hormona učesnika.
Rezultati su pokazali da se, kako hormoni fluktuiraju, menjaju i zapremine sive i bele materije, kao i zapremina cerebrospinalne tečnosti.
„Iako trenutno ne izveštavamo o funkcionalnim posledicama ili korelacijama strukturnih promena mozga, naši nalazi mogu imati implikacije na hormonske promene u ponašanju i spoznaji”, pišu istraživači.