Naučnici rade na hormonalnoj injekciji koja leči mamurluk

Američki naučnici istražuju da li bi se uz pomoć “injekcije za otrežnjenje” moglo pomoći pacijentima pod uticajem alkohola da se oporave od negativnih posledica mamurluka.

Istraživači sa Univerziteta Southwestern u Teksasu laboratorijskim miševima su ubrizgali “preveliku” dozu etanola, što je ekvivalent prekomernoj konzumaciji alkohola kod ljudi. Potom su, u sklopu istraživanja životinjama ubrizgali hormon FGF21 (faktor rasta fibroblasta 21), koji se nalazi u jetri. Hemikalija je poslala signal mozgu da se treba zaštititi od štetnog učinka alkohola.

Otkrili su da je miševima s nižim prirodnim nivoom hormona trebalo više vremena za oporavak u odnosu na ostale.

Pokazalo se da velike doze FGF21 “znatno ubrzavaju” proces otrežnjenja, jer stimuliraju moždane ćelije povezane s uzbuđenjem – čak i kada se nivo etanola u njihovu telu nije promenio.

Poznato je da FGF21 štiti od negativnih efakata alkohola tako što ga brže razgrađuje i stimulira moždane ćelije.

Miševi su testirani na refleks uspravljanja i ravnotežu nakon izlaganja etanolu.

Voditelj studije dr Stiven Klieve (Steven Kliewe) s teksaškog univerziteta kazao je da se nada da će FGF21 biti koristan u lečenju pacijenata koji stignu u bolnicu zbog akutnog trovanja alkoholom.

– Povećana budnost pacijenta uveliko bi nam koristila u ovakvim situacijama, najpre zato što bismo izbegli potrebu za intubiranjem, a treba podsetiti da se pacijenti bez svesti mogu ugušiti, ali i da bismo ubrzali proces procene i lečenja ostalih povreda koje neretko nastanu istovremeno – rekao je on.

– Otkrili smo da jetra nije uključena samo u razgradnju alkohola. Ona šalje hormonski signal mozgu da se zaštiti od štetnih učinaka trovanja, uključujući gubitak svesti i koordinacije – pojasnio je.

Rezultati studije objavljeni su u stručnom časopisu Cell Metabolism.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.