Naučnici otkrili najstariji komad sira na svetu i to na vratu mumije pronađene u Kini

Najpre su mislili da je u pitanju komad nakita.

Mumija stara 3600 godina otkrivena je na groblju Sjaohe u kineskoj regiji Sinđijang tokom iskopavanja 2003. godine. Oko vrata mlade žene koja je bila mumificirana, pronađen je predmet za koji se prvobitno mislilo da je deo nakita.

Međutim, naučnici su sada utvrdili da je u pitanju najstariji komad sira na svetu.

Obični sir je obično mekan, ali ovaj je postao suv i tvrd,“ izjavila je Kjaomei Fu, paleogenetičarka iz Kineske akademije nauka u Pekingu, za NBC Njuz.

Ona je objasnila da je sir očuvan zahvaljujući suvoj klimi pustinje Tarim Basin, gde je mumija pronađena.

Iako se proizvodnja sira pominje u starim istorijskim izvorima, istraživači su u svojoj studiji, objavljenoj u časopisu „Cell“, napisali da je „istorija fermentisanih mlečnih proizvoda u velikoj meri izgubljena kroz vreme.“

Fu je rekla da je njen tim analizirao uzorke iz tri grobnice na groblju Sjaohe, ispitujući DNK kako bi pratili evoluciju bakterija kroz hiljade godina.

Rezultati su pokazali da je sir napravljen fermentacijom mleka uz pomoć kefirnih zrnaca, a takođe su pronađeni dokazi o korišćenju kozjeg i kravljeg mleka.

Istraživanje je otkrilo da su stanovnici bronzanog doba, uključujući ljude iz Sjaohe, konzumirali mlečne proizvode iako su bili genetski netolerantni na laktozu, daleko pre nego što su postojale metode pasterizacije i hlađenja.

Ovi uzorci sira stari 3.500 godina su među retkim primerima mlečnih proizvoda sačuvanih kroz više od 3.000 godina, a proizvodila ih je populacija iz bronzanog doba,“ istakli su naučnici.

Na pitanje novinara NBC-a da li bi probala ovaj drevni sir, Fu je sa smehom odgovorila: „Nema šanse.“

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.