Naučnici imaju za cilj da ožive izumrle vrste

U Melburnu je u toku projekat rekreacije tasmanijskog tigra od starih i modernih gena.

Australijski naučnici žele da koriste napredne tehnike genetskog inženjeringa kako bi napravili veštačku živu ćeliju tasmanijskog tigra, a zatim u cevi proizveli nove članove izumrle vrste.

Projekat sprovodi laboratorija na Univerzitetu u Melburnu, koja je ove nedelje objavila da se udružila sa genetičkom firmom iz Dalasa pod nazivom Colossal Biosciences. Australijskoj laboratoriji, poznatoj pod akronimom TIGRR, potrebna je američka stručnost i računarska moć da bi ponovo kreirala genom životinje na osnovu sekvenciranja koje je radila prethodnih godina. Kažu da su njihovi podaci o genima najbolji dostupni za izumrlu životinju do sada, što im daje velike nade u uspeh.

„Mnoge izazove sa našim naporima može da prevaziđe armija naučnika koji rade na istim problemima istovremeno, vodeći i sarađujući na mnogim eksperimentima kako bi se ubrzala otkrića“, rekao je profesor Endrju Pask, šef TIGRR-a. „Sa ovim partnerstvom, sada ćemo imati vojsku koja nam je potrebna da se ovo desi.

Saradnju je omogućio velikodušan grant koji je univerzitet dobio nakon što je tim TIGRR-a objasnio svoj plan u martu, navodi se u saopštenju. Pask i njegovi ljudi žele da koriste genom debelorepog Dunnarta, male tobolčarske životinje koja je blisko povezana sa tilacinom – kako se tasmanijski tigar još naziva – kao osnovu za rekonstruisani genom. Delovi gena drugih vrsta će biti kalemljeni na njega da bi se ponovo stvorila bliska aproksimacija DNK tilacina.

Životinja je nazvana tigrom zbog karakterističnih pruga na donjem delu leđa, ali njen izgled je rezultat konvergentne evolucije, što ju je učinilo jedinim poznatim predatorom na vrhu torbara. Zbrisali su ga na Tasmaniji lovci i novi konkurenti životinja poput dingosa u prvoj polovini 20. veka.

Laboratorija TIGRR će se fokusirati na razvoj tehnika za in vitro trudnoću torbara. Ova vrsta sisara se razlikuje po tome što rađa male, jedva održive bebe, koje provode nedelje ili mesece hraneći se i rastu u majčinoj trbušnoj kesi pre nego što razviju autonomiju. To znači da je njihova trudnoća relativno jednostavna i da bi se mogla veštački stvoriti, nadaju se naučnici.

Pask veruje da bi živa beba tilacin mogla da ugleda svetlost dana za otprilike deceniju nakon novog podsticaja koji je projektu dala saradnja sa Colossalom.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.