VOJVODINA – Ulaganje u zdravstvo, strateško je opredeljenje pokrajinske administracije i ove godine biće uložena značajna sredstva u obnovu i rekonstrukciju postojećih kapaciteta, kao i kupovinu nove medicinske opreme.
Najviše novca, 3,2 milijarde dinara, biće izdvojeno za nastavak izgradnje Kamenice 3, a među prioritetima su i obnova nekoliko Klinika Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, i bolnica u Kikindi i Subotici.
Zdravstveni kompleks “Kamenica 3”, koji će imati 9.400 kvadrata, jedan je od najznačajnijih građevinskih poduhvata u zdravstvu u Vojvodini i u ovoj godini. Kamenica 3 predstavlja dodatni sadržaj za sva tri Instituta, gotovo 20 dvokrevetnih soba za svaki od tri Instituta, novu laboratoriju, Gama nož, koji će po prvi put biti u Sremskoj Kamenici. Radiohirurški uređaj, Gama nož i novi PET CT skener biće postavljeni u novom objektu u prvoj polovini februara. Takođe, u ovoj godini, na osnovu predloženog budžeta pokrajinska administracija izdvojiće 2,1 milijarde dinara za nabavku najsavremenije medicinske opreme za potrebe zdravstvenih ustanova u Vojvodini,
Krajem prošle godine, ugovorena je i druga faza građevinskih radova na Kamenici 3, koja bi, prema planiranoj dinamici, trebalo da bude završena sredinom 2023.godine.
U fokusu interesovanja biće i u buduće B i C blokovi Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, a radovi na tim objektima bi trebalo da budu završeni za godinu i po dana. Radovi će se nastaviti i na rekonstrukciji kikindske bolnice i brojnih domova zdravlja.
Predsednik Srbije je tokom prošle godine najavio pomoć države u visini od 40 miliona evra za rekonstrukciju bolnice u Subotici, i najavio da će se takođe pomoći u rekonstrukciji bolnice u Sremskoj Mitrovici i Somboru. U proteklih pet godina, iz pokrajinskog budžeta uloženo je više od 230 miliona dinara za Opštu bolnicu u Sremskoj Mitrovici, i u nabavku nove medicinske opreme, a u toku je priprema projektne dokumentacije za rekonstrukciju ove opšte bolnice.
Novi Sad je tokom 2021. godine dobio Kovid bolnicu, koja će nakon pandemije postati opšta gradska bolnica. Ovo je treća kovid bolnica u Srbiji, posle Batajnice kod Beograda i Kruševca u centralnoj Srbiji, a prve pacijente počela je da prima početkom septembra prošle godine. U izgradnju Kovid bolnice u Novom Sadu uloženo je 3,9 milijardi dinara (oko 33 miliona evra), završena je u rekordna četiri meseca, a u opremu je uloženo približno 17 miliona dinara (144 hiljade evra). Zaposleno je 165 lekara i 200 medicinskih tehničara.
Sa svim gore navedenim investicijama i planovima za dalje ulaganje u zdravstveni sistem Vojvodine, može se očekivati da će se za najviše dve do tri godine u potpunosti rekonstruisati zdravstveni sistem u Vojvodini, što znači bolje uslove za sve pacijente, kao i za zaposlene.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.