BEOGRAD – Beogradska osnovna škola “Vladislav Ribnikar” od srede će biti otvorena za učenike, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete i preciziralo da to ne znači da od tog dana počinje i nastava, već da će se ona uvoditi “postepeno, u dogovoru sa roditeljima i stručnjacima”.
U saopštenju se, takođe, napominje da je danas organizovan produženi boravak učenika od prvog do četvrtog razreda, u skladu sa Planom intervencije u krizi za tu osnovnu školu, u kojoj se prošle nedelje dogodilo masovno ubistvo.
“S obzirom na veliki broj dece i roditelja koji žele da dođu u svoju školu i pričaju sa svojim nastavnicima, a uz stav dečijih psihijatara, škola će od srede biti otvorena za svoje učenike. To ne znači da od tog dana počinje i nastava, već su rad i razgovori sa stručnjacima koji se organizuju u službi psihološke podrške učenicima, njihovim roditeljima i zaposlenima”, ističe se u saopštenju.
“Nastava će se uvoditi postepeno, u dogovoru sa roditeljima i stručnjacima. Na povratku dece u školu, ukoliko nisu spremna, niko ne insistira”, dodaje se u tekstu.
Kako se navodi, organizovana stručna podrška profesionalaca iz domaćih najeminentnijih institucija koje se bave mentalnim zdravljem na raspolaganju je učenicima, nastavnicima i roditeljima upravo da bi im se pomoglo da se što pre oporave od traume.
“Takođe, nakon (u nedelju) održanog Saveta roditelja, većina roditelja je stava da je potreban povratak dece u školu, uz različite predloge o načinu organizacije nastave i školskog života. Ministarstvo naglašava da će se svaki potez i korak Školskog tima za krizne intervencije razmatrati sa roditeljima i nastavnicima OŠ ‘Vladislav Ribnikar’, u najboljem interesu učenika. Takođe, škola i Školski tim će roditelje učenika obaveštavati putem redovnih kanala komunikacije”, piše u saopštenju.
Ministarstvo, takođe, napominje da je danas počeo i prihvat učenika od prvog do četvrtog razreda, odnosno organizovan je produženi boravak, i biće realizovan svakog narednog dana.
“I u ovoj situaciji Ministarstvo prosvete i škola rukovode se preporukama i mišljenjem stručnjaka”, ističe se u saopštenju.
Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa OŠ “Vladislav Ribnikar”‘ i Školskim timom za krizne intervencije, formirali su Tim za psihološke krizne intervencije koji čine psiholozi, psihoterapeuti i psihijatri Instituta za mentalno zdravlje, Klinike za neurologiju i psihijatriju dece i omladine Kliničkog centra Srbije, Društva psihologa, Filozofskog fakulteta i stručnjaka drugih relevantnih institucija.
Ovaj tim stručnjaka (psihologa, psihijatara, psihoterapeuta) su svakodnevno u školi od petka i pružaju svu stručnu neophodnu pomoć svima kojima je potrebna učenicima, nastavnicima, roditeljima. Taj vid podrške obezbeđen je i za naredni period.
Filipović: Тreba da se izvrši rekonstrukcija škole
Načelnik Školske uprave Beograd Dragan Filipović izjavio je da je juče na sastanku sa Savetom roditelja OŠ “Vladislav Ribnikar” odlučeno da od danas u školi počne produženi boravak za svu decu čiji roditelji nemaju gde da ih ostave, a da se vrata škole zvanično otvore u sredu, s tim što će svi učenici ulaziti na drugi ulaz, iz Svetozara Markovića.
U izjavi za Tanjug, Filipović je rekao da je Savetu roditelja prisustvovalo oko 60 roditelja i da je svako imao priliku da iznese svoje mišljenje, a da su se zahtevi roditelja uglavnom odnosili na izmeštanje učenika ili na rekonstrukciju škole.
“Svako ko je ušao u tu školu, ima osećaj da treba da se izvrši rekonstrukcija, ne zbog toga što se desilo, već je i inače ta škola u stanju da je potrebna rekonstrukcija i razmišljaće se u tom pravcu. Kada je reč o izmeštanju učenika u druge škole, roditeljima je objašnjeno da to ne bi bilo dobro za decu jer bi ona prolazila kroz iste priče sa vršnjacima iz drugih škola, šta se i kako desilo, kako je izgledalo i deca ne bi imala priliku da završe sa tim”, rekao je Filipović.
Dodao je da je, upravo iz tih razloga, lakše sve organizovati u toj školi, a da se nastava neće održavati po klasičnom modelu, već će se pratiti stanje dece i njihove potrebe.
Filipović kaže da su roditelji, posebno odeljenja 7/2 koje je i najviše pogođeno tragedijom, imali dodatna pitanja i da veruje da će za sutrašnju sednicu obezbediti nekog iz tužilaštva i MUP-a, kako bi dao odgovore na postavljena pitanja roditelja.
Ističe da će u školi, dok god to bude bilo potrebno, biti kolege iz Ministarstva zdravlja, Klinike za neurologiju “Dr Subotić”, iz Instituta za mentalno zdravlje Kliničkog centra Srbije.
Dodaje da je juče bilo osam kolega, a da se rade i grupne i individualne terapije.
“Svesni smo razlike i činjenice da su u školi učenici od sedam do 15 godina i da svakoj grupi dece treba prići drugačije. Roditelji mlađih generacije dece rekli su da bi njima značilo da poseta dečijih psihoterapeuta bude u okviru njihove odeljenske zajednice i mi smo se složili da je to najbolje, jer deca u grupi najbolje dobijaju informacije i osnažena su da pitaju, pogotovo mlađa deca”, naveo je Fillipović.
Što se tiče učenika od petog do osmog razreda, kaže da će biti organizovani, zavisno od potrebe, individualni razgovori i za decu i za roditelje, a da su već objavljeni termini kada će kolege iz Ministarstva zdravlja biti u školi i pružati podršku.
Filipović kaže da će se operativni planovi menjati u skladu sa situacijom.
“Mi ćemo već u utorak roditeljima predočiti operativni plan za tri dana, pa će se raditi za svaku nedelju, a ako bude potrebno i za svaki dan. Pratiće se stanje dece, da li su spremni da se bave nastavom. Za sada će to ići po osećaju učitelja, ukoliko on primeti da su deca raspoložena za nastavu, on će krenuti polako da ih uvodi u nastavne jedinici. Isto će biti i sa starijim generacima”, poručio je Filipović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.