Džejms Veb svemirski teleskop može da gleda kroz guste kosmičke oblake i otkrije tajne formiranja zvezda i mladih planeta
Svemirski teleskop Džejms Veb je trenutno u fazi hlađenja, a cilj je da se pripremi instrument za očitavanje srednjih talasnih dužina infracrvenog spektra spuštanjem na temperaturu manju od sedam kelvina, odnosno -266 stepeni Celzijusa.
NASA, u međuvremenu, testira druge instrumente i osigurava da sve radi kako treba – od zadnjeg dela ogledala do drugih mernih sistema.
Jedna od nama bližih tema tiče se formiranja planeta i zvezda, koje će naučnici poput Klausa Pontopidana, stručnjaka sa Instituta za svemirski teleskop, detaljno istražiti.
“Očekujemo da ćemo u prvoj godini rada, uz pomoć Veb teleskopa, otvoriti nova poglavlja u istoriji našeg nastanka – formiranja zvezda i planeta. To je studija koja povezuje egzoplanete i okruženje u kojem su nastale. Vebovi infracrveni instrumenti mogu da gledaju kroz prašinu, detektuju toplotna očitavanja mladih zvezda i planeta i prisustvo važnih hemijskih komponenti kao što su voda i organska hemija”, rekao je Pontopidan.
Zahvaljujući infracrvenom svetlu, moći ćemo da saznamo mnogo više o mladim planetama. Vreme potrebno za njihov nastavak je relativno kratko u kosmičkim razmerama (100.000 godina), što znači da u tom periodu oko njih još uvek postoji oblak neprobojne svemirske prašine.
Spring cleaning on your mind? 🧹
Webb will also be “dusting” in space! With its infrared vision, it will peer through cosmic dust to see how stars & planets form. More from @SpaceTelescope‘s Webb project scientist Klaus Pontoppidan: https://t.co/YRlTWxeRir #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/SSjkjgm7lx
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 7, 2022
Zahvaljujući infracrvenim instrumentima, moći ćemo da vidimo kroz ovaj oblak i da pratimo planete tokom prvih faza razvoja – jer se sastoje od gasa i prašine koje obezbeđuje njihova matična zvezda.
Još jedna oblast interesovanja biće posmatranje zvezda. Džinovske planete i zvezde su slične u početku – počinju život kao naduvane strukture koje se vremenom smanjuju.
Kako se mlade zvezde postepeno zagrevaju, džinovske planete se hlade i emituju mnogo svetlosti u infracrvenom spektru, što znači da Džejms Veb može lako da ih prepozna i analizira, prenosi Tportal.
Na kraju, infracrveni spektar je idealan za prepoznavanje vode i raznih organskih jedinjenja.
Sva četiri Veb instrumenta mogu prepoznati molekule koristeći spektroskopske modove, uključujući molekularni led prisutan u hladnim oblacima pre formiranja zvezda.
MIRI, na primer, može da posmatra molekularni gas u blizini mladih zvezda, gde možemo pronaći stenovite, potencijalno naseljive svetove.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.