Narodni muzej Pančevo: Izložba o prvoj diskoteci u Beogradu

PANČEVO – Jedna od prvih diskoteka u Evropi otvorena je u Beogradu 1967. godine u kući Jevrema Grujića. Pored Beograda tada su diskoteku imali još samo Pariz, London i Milano.

O njenom nastanku i istorijatu govori izložba u Narodnom muzeju Pančevo pod nazivom „Diskoteka u kući jednog ministra“.

Jevrem Grujić čuveni političar, pravnik, diplomata nije mogao ni da sanja da će u njegovoj kući biti otvorena jedna od prvih diskoteka u Evropi. 1967. godine u Svetogorskoj ulici kod Ateljea 212 proradila je diskoteka “Kod Laze Šećera“ nazvana po Jevremovom potomku Lazaru Šećeroviću.

Otvorena je 10 godina pre kultnog studija 54 u Njujorku podseća Lazar Šećerović.

„Tada su u Evropi postojale diskoteke samo u Milanu, Londonu i Parizu. Naša je napravljena po ugledu na Kastel, najčuveniju diskoteku koja i danas postoji. Drug koji je u inostranstvu studirao kameru došao je u Beograd i palo mu je na pamet da otvorimo. Zamislite 10 godina pre kultnog Studija 54 u Njujorku, pre Zenona, pre najvećih svetskih diskoteka.“ izjavio je za RTV Lazar Šećerović-čukununuk Jevrema Grujića i jedan od osnivača diskoteke.

Prva diskoteka u jednoj socijalističkoj zemlji bila je sociološki fenomen i privlačila veliku pažnju kaže Šećerović.

„Diskoteka je bila čudo, pomerila je mnoge granice. Devojke su mogle da dođu same, bez pratnje. Bili smo pretplaćeni na ploče u Parizu i Londonu. Imali smo i prvog disk džokeja i čedno radno vreme od 7 do pola jedan.“ tvrdi Šećerović.

U to vreme sniman je veliki broj koprodukcija. U Beograd su dolazili najpoznatiji svetski glumci i reditelji, a mnogi su večeri završavali u diskoteci. Od Alena Delona, Omara Šarifa, Klaudije Kardinale do autora predstave „Kosa“. Dolazili su i poznati kreatori Pjer Karden i Pako Raban, pisci, slikari… Čuvene beogradske lepotice i najpoznatiji Beograđani provodili su večeri u ovde. U diskoteci je održana prva izložba pop arta i predstavljene grafike Endija Vorhola.

 

 

Petar Janjatović, muzički novinar kaže da se radilo i na popularizaciji rokenrola a bendovi su tu održavali probe.

„Rokenrol scena krenula je ozbiljno da se razvija, počelo je mnogo da se putuje i da se donose ploče. Kod Laze su se slušali najaktuelniji hitovi tog doba. Zahvaljujući i Ateljeu 212 i njihovim brojnim gostima kroz tu diskoteku za godinu dana prošao je neverovatan broj svetski poznatih zvezda,“ rekao je Petar Janjatović, muzički novinar i rok kritičar.

Duh zapada stizao je u Beograd, mladi su osećali da pripadaju Evropi i svetu. Ipak, otpori su bili veliki što je rezultiralo zatvaranjem diskoteke posle godinu dana da ne bi kvarila omladinu.

I nakon zabrane rada tu su nastavili da se okupljaju boemi, intelektualna i kulturna elita, pravljene su tematske žurke i predstave.

Danas ovaj prostor ima drugačiji i novi život, ali čuva sećanja na vesele šezdesete kada smo stavljeni na mapu država u kojima su otvorene prve diskoteke.

Izložbu u Pančevu publika može da pogleda u narednih mesec dana.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.