Narodna skupština usvojila Strategiju razvoja energetike Srbije do 2040. godine

BEOGRAD – Narodna skupština je usvojila danas Strategiju razvoja energetike Srbije do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da se ovim izmenama potvrđuju ambicije Srbije u unapređenju funkcionisanja energetskog sistema, postizanju veće energetske sigurnosti i dekarbonizaciji energetskog sektora, kao i da se njima zaokružuje regulatorni okvir koji treba da omogući integraciju elektroenergetskog sistema u evropski, veću energetsku sigurnost i ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji.

Ona je navela da je osnovni cilj izmena i dopuna Zakona o energetici veća sigurnost snabdevanja koja će se obezbediti, između ostalog, i kroz saradnju na regionalnom i evropskom nivou u slučaju kriza.

”Izmenama zakona izvršili smo prenošenje Paketa za integraciju električne energije koji treba da omogući i spajanje sa tržištem električne energije EU. Srbija, na ovaj način, postaje integralni deo tržišta EU, što će olakšati i ubrzati razmenu električne energije sa susedima i EU i omogućiti da najjeftinija tržišna električna energija dođe do potrošača’, rekla je ministarka.

Ona je dodala da su zakonske izmene važne za osnaživanje i zaštitu krajnjih kupaca, što će biti urađeno kroz definisanje energetskog siromaštva, stvaranje uslova za osnivanje i delovanje energetskih zajednica, kao i prava na napredne merne sisteme, odnosno pametna brojila.

Ministarka je podsetila i da su ubrzani postupci za priključenje elektrana na mrežu koje privreda gradi za svoje potrebe, uveden je institut aktivnog kupca za privredu, kao i tzv. korporativni PPA ugovori, koji omogućavaju da privreda može direktno sa proizvođačima OIE da zaključuje ugovore.

”Sve ove mere se sprovode u cilju manjeg uticaja na životnu sredinu i uključivanja svih u proces energetske tranzicije – građana, privrede i države koja daje strateški okvir, ciljeve koje moramo dostići i mere za njihovo dostizanje. Energetska tranzicija mora biti postepena i pravedna”, dodaje ministarka.

Ona je rekla da su izmene Zakona o energetici predviđaju prestanak važenja Zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana.

”S obzirom da nas očekuje intenzivan rast potrošnje energije u narednim godinama, moramo dugoročno da planiramo i pripremamo se kako bismo bili energetski bezbedni, naročito zbog očekivanog smanjenja proizvodnje u termosektoru. Evropa i svet nukelarnu energiju vide kao rešenje u borbi sa klimatskim promenama zbog čega smo u strateškim dokumentima razmotrili različite scenarije koji uključuju i potencijalnu primenu nuklearne energije u našoj zemlji”, rekla je ona.

Ministarka dodaje da izmene zakona treba da omoguće i lakše priključivanje javnih i privatnih punjača električnih vozila na distributivni sistem, što je važno zbog elektrifikacije saobraćaja i smanjenja emisija štetnih gasova.

Đedović Handanović je istakla da Strategija razvoja energetike Srbije do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine kao strateški cilj definiše sigurno snabdevanje energijom i energentima stanovništva i privrede, uz progresivno smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i drugih negativnih uticaja po životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Kako se navodi u saopštenju, strategijom su predviđena značajna ulaganja usmerena ka povećanju proizvodnih kapaciteta iz OIE, energetske efikasnosti kroz sve sektore, kao i dalji razvoj i unapređenje prenosne i distributivne mreže, diversifkacija snabdevanja naftom i gasom i šira upotreba vodonika u energetskom sektoru.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.