Narodna skupština Srbije bira rukovodstvo

BEOGRAD – Konstitutivna sednica Narodne skupštine Srbije biće nastavljena danas, izborom rukovodstva parlamenta.

Na dnevnom redu sednice, koja je zakazana za 10 sati, je izbor predsednika Narodne skupštine, potpredsednika, imenovanje generalnog sekretara, izbor članova radnih tela i članova stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama.

Kao najveća stranka, SNS je za predsednika parlamenta predložila dugogodišnjeg poslanika Vladimira Orlića.

Budući saziv parlamenta imaće sedam potpredsednickih mesta od kojih su tri predviđena za opoziciju, pa bi tih sedam mesta trebalo da pripadne poslaničkim klubovima SNS, SPS, SVM, SPP, S SP, DS i koalicija Nade.

Za sada je poznato da će opozicija za potpredsednike predložiti  klub oko SSP-a Borka Stefanovića, Nada Božidara Delića, a DS, zajedno sa Narodom, Ne davimo Beograd i Zajedno  Zorana Lutovca.

Kada je reč o najvećoj parlamentarnoj stranci – SNS, šef poslaničke grupe te stranke u parlamentu Milenko Jovanov rekao je tokom jučerašnjeg zasedanja da će podržati izbor Vladimira Orlića za predsednika parlamenta i Sandre Božić za potpredsednicu.

Socijalistička partija Srbije će kandidovati Snežanu Paunović za potpredsednika Narodne skupštine, ispred Saveza vovođanskih Mađara to će kao i u prethodnom sazivu biti Elvira Kovač, dok se predstavnici Stranke pravde i pomirenja još nisu izjasnili o svom kandidatu za potpredsednika Skupštine.

Prema Poslovniku, sednicom predsedava najstariji poslanik, a to je u ovom slučaju Vladeta Janković sa izborne liste “Ujedinjeni za pobedu Srbije”.

Konstitutivna sednica novog saziva parlamenta počela je u ponedeljak, potvrdom mandata novim poslanicima sa 12 izbornih lista koje su dobile poverenje građana na parlamentarnim izborima 3. aprila.

Novi saziv parlamenta čini 120 poslanika sa izborne liste “Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve”, 38 sa liste “Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije”, a 31 sa liste “Ivica Dačić – Premijer Srbije”.

Lista “Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju” ima 15 poslaničkih mesta, koalicija “Moramo” 13 mandata, lista “Boško Obradović – Srpski pokret Dveri -POKS – Miloš Parandilović – Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije” 10 mandata, koliko i lista “Milica Đurđević Stamenkovski – Srpska stranka Zavetnici”.

Pet poslaničkih mesta pripalo je listi “Savez vojvođanskih Mađara”, tri listi “Muftijin amanet – SPP – Usame Zukorlić”, dva koaliciji “Zajedno za Vojvodinu – Vojvođani – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Zajedno za Vojvodinu”, koliko i listi “SDA Sandžaka – Dr Sulejman Ugljanin”, dok “Koalicija Albanaca doline” ima jednog poslanika.

Nastavak sednice

U nastavku konstitutivne sednice parlamenta, jedini predlog za predsednika Narodne skupštine dostavila je Srpska napredna stranka, a to je dugogodišnji poslanik Vladimir Orlić.

Šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov, obrazlažući taj predlog, kazao je da su razlozi za to – što žele predsednika parlamenta koji će se voditi samo interesima Srbije, sa kojim će skupština biti partner buduće vlade, ali i zbog Orlićeve tolerantnosti.

Jovanov je naveo da je nakon sjajne pobede na izborima koji su prethodili ovom sazivu skupštine, ukupna situacija u svetu dodatno iskomplikovana sukobom u Ukrajini.

“Parlament će imati teška vremena pred sobom, a namera nam je da ga vodi osoba koja može, ume i zna da sledi srpsku politiku u narednom periodu – ni istočnu, ni zapadnu, ni severnu, ni južnu, samo onu koja je u interesu Srbije. Ne želimo da se ponašamo kao navijači, ne želimo da učestvujemo u karikiranju filma “Tri karte za Holivud” gde se selo deli na one koji podržavaju Ruse i one koji podržavaju Amerikance, već da sačuvamo zemlju stradanja, razaranja i naš narod umiranja”, kazao je Jovanov.

Ističe da iz tog razloga predlažu Orlića jer su uvereni da on može taj zadatak da ispuni jer je iskustan poslanik.

Naveo je da su građani juče mogli da vide dve slike parlamenta, jednu koju je poslala opozicija u ovom sazivu, a koja se, kako je rekao, odnosila na kršenje poslovnika i zloupotrebu mesta predsedavajućeg.

U tom smislu, kaže da je tim neregularnostima najjasnije aplaudirao “čovek kojeg zovu Solunac”, aludirajući na sadašnjeg poslanika Narodne stanke Borislava Novakovića, čije se ime vezuje sa tzv. ” aferu Solun” – kada 2001. godine, prilikom glasanja o Zakonu o radu, opozicija tvrdila da Novanović, tada poslanik DS-a, nije bio u sali, već da je neko koristio njegovu poslaničku karticu dok je on bio na službenom putu u Solunu.

“Sada je on uzor demokratije – Bora Solunac čovek koji je kršio zakone fizike, ovo je jedina osoba u istoriji čovečanstva koja je bila u isto vreme na dva mesta”, kazao je Jovanov.

Dodao je da su građani, sa druge strane, imali priliku da vide drugu sliku parlamenta na kojoj se razgovara, dogovara, na kojoj su mogli da se vide i oni iz opozicije kako “obleću” oko Orlića tražeći još neki odbor za njih.

“Zato hoćemo Orlića, jer je tolerantan. Apsolutno tolerantan pristup Orlića omogućio je nezapamćenu zastupljenost opozicije u ovom domu”, kazao je Jovanov.

Kako navodi, Skupština treba da bude kontrolno telo, ali žele da bude ujedno i partner budućoj vladi u razvoju zemlje, ekonomije, investicija, otvaranju novih fabrika.

“Skupština mora da ima i kontrolni karakter, ali nama je važno da u periodu pred nama Srbija bude na putu na kojem je bila i do sada”, kazao je Jovanov.

Pročitao je i Orlićevu biografiju, te naveo da je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je stekao i zvanje doktora nauka elektrotehnike i računarstva.

Profesionalno je bio angažovan u struci na poziciji inženjera za istraživanja i razvoj u različitim naučno-istraživačkim institutima.

Orlić je član Srpske napredne stranke od 2008. godine, za narodnog poslanika sa liste koju je predvodila SNS izabran je 2014, 2016, 2020. i 2022. godine.

Orlić je obavljao dužnost zamenika predsednika poslaničke grupe SNS u parlamentu od 2016. do 2020. godine, te potpredsednika Skupštine od 2020. do 2022. godine.

Za člana Predsedništva SNS izabran je 2017, a za potpredsednika Glavnog odbora SNS prošle. godine.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.