Nakon 25 godina nađena kornjača koja diše kroz zadnjicu

Naučnici su putem analize DNA iz uzoraka vode u severnom Queenslandu otkrili da se na tom području trenutno nalazi vrsta kornjače koja po potrebi može disati kroz zadnjicu i koja je poslednji put u toj regiji viđena pre više od 25 godina.

Stručnjaci sa Univerziteta Džejms Kuk analizirali su DNA iz uzorka reke Burdekin i utvrdili da u njoj na više mesta boravi takozvana Irvinova kornjača.

 – “Do ovog otkrića nismo imali nikakve službene zapise koji bi dokazali da Irvinova kornjača još uvek živi u donjem delu reke Burdekin”, kažu naučnici i dodaju da je pre bilo vrlo teško pronaći Irvinovu kornjaču jer ona živi samo na mestima gde ima krokodila ili u planinskim rekama kojima je teško prići.

 – “Takođe, nije ih lako uhvatiti, a voda u kojoj borave nije bistra pa ih ne možete snimiti podvodnim kamerama. Ipak, DNA analiza je to promenila jer je bilo dovoljno uzeti uzorke i dobiti odgovor”.

Iako eDNK ne može otkriti starost kornjača, istraživačica Sesilija Viljakorta-Rat rekla je da je otkriće izuzetno značajno.

 – „Ne znamo ništa o demografiji ove populacije, ali činjenica da smo sada pronašli njihovu eDNK, uprkos tome što je brana izgrađena 1980-ih, može ukazati na to da odrasle Irvinove kornjače mogu da prežive u ovim mutnijim uslovima vode”.

Inače, ova vrsta kornjače dobila je ime po poznatom, sada pokojnom, zoologu Stivu Irvinu australijskom zoologu koji je preminuo 2004. godine nakon napada morske raže. Bio je poznat po dokumentarnom serijalu “Lovac na krokodile”.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.