Najveći izazov u reformi Poreske uprave, ljudski resursi

NOVI SAD – Cilj transformacije Poreske uprave u periodu od 2021. do 2025. godine je uspostavljanje održivih i predvidivih javnih finansija, poručuju iz te institucije.

Taj proces omogućiće i unapređenje kvaliteta i proširenje palete usluga, navedeno je na panelu „Reforma poreske uprave – ka održivom modelu“ u okviru upravo završenog Kopaonik biznis foruma.

Poreska uprava treba da radi tako da bude nevidljiva a dostupna za obveznike, kazao je pomoćnik direktora te institucije Rade Šević, dodavši da su zato u procesu reformi koncipirana tri cilja.

Ocenio je da će u ovoj transformaciji najveći izazovi biti implementacija informacione platforme, kadrovski kapaciteti, ali i razvoj svesti o neophodnosti promena.

Prema njegovim rečima, fokus je stavljen na analizu rizika, zbog čega je formirano odeljenje za strateške rizike sa ciljem da se utvrde visokorizični segmenti koji ne poštuju ili nedovoljno poštuju poreske propise. Šević je naveo i da će uskoro biti objavljen tender za nabavku nove informacione platforme.

Izvršni direktor Saveta stranih investitora Aleksandar Ljubić ocenio je da će u reformi Poreske uprave najveći izazov biti ljudski resursi.

Dodao je i da bi strani investitori voleli da ova reforma ipak bude brža.

Iz Poreske uprave poručili su da krajem aprila ističe prelazni rok za novu fiskalizaciju i pozivaju obveznike da svoj deo posla urade na vreme, odnosno da preuzmu nove fiskalne uređaje i da pređu na novi model fiskalizacije.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.