Topli dani nas primaravaju da unosimo više tečnosti nego inače. Iako je voda najbolje piće kako vam organizam ne bi dehidrirao, većina nas se odlučuje na osvežavajuće sokove i alkoholna pića koja sadrže dosta šećera.
Nutricionisti su objasnili koliko štetna može da bude ova vrsta pića. U letnjim mesecima obično imamo manje apetita i preskačemo obroke, stoga umesto regularnog unošenja kalorija kroz hranu, mi radije to činimo kroz konzumaciju sokova, energetskih pića i zašećerenih napitaka. Tada vrlo lako možemo organizam da dovedemo u ”zamku”. Ova vrsta pića utiče na brojne zdravstvene poremećaje, poput povećane glukoze u krvi, telesne težine i probleme u radu srca.
-Kalorije iz tečnosti nalaze se u alkoholnim pićima, koncentrovanim sokovima, energetskim pićima, zaslađenoj vodi, kafi i čaju.
Sve negativne posledice konzumiranja ovih pića:
Raste nivo šećera u krvi
Kalorije koje se nalaze u ovim napicima utiču na povećanje glukoze i insulinske osetljivosti. Dijabetičari su izloženoji riziku ukoliko nekontrolisano i u kratkim intervalima konzumiraju pića bogata fruktozom.
Povećava se telesna težina
Stručnjaci objašnjavaju da sokovi i pića ne pružaju isti osećaj sitosti kao kada jedete hranu, jer telo ne može da registruje tečne kalorije. Na taj način i nakon ”nalivanja” napicima, vi ste i dalje gladni, što na kraju dovodi do uvećanog unosa kalorija u organizam, a samim tim i do veće telesne težine.
Uvećava se rizik od srčanih oboljenja
Tečni šećeri imaju negativne posledice na rad srca. Velika količina fruktoze u telu povećava nivo masnih kiselina u krvotoku, koje između ostalog završavaju i u srcu. Nutricionisti savetuju da tokom letnjih dana vodite računa koliko često pijete napitke bogate šećerima.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.