BEOGRAD- Vojna akademija neprekidno podiže standarde uvođenjem brojnih novih sadržaja i tehnologija u proces školovanja, a biti spreman za budućnost znači imati adekvatna sredstva za postizanje uspeha, poručio je pukovnik sa Katedre taktike Vojne akademije Miloje Ilić.
Kako se navodi, Ilić je rekao da je Vežbovno komandno mesto taktičkog nivoa namenjeno namenjeno, pre svega, za uvežbavanje polaznika Osnovnog komandno-štabnog kursa i Komandno-štabne škole, te za donošenje odluka u okviru štaba i uvežbavanje štabova.
“Pored toga, mi smo ovaj kabinet adaptirali tako da možemo da ga koristimo i za završne godine školovanja na osnovnim akademskim studijama. Kadeti Vojne akademije dolaze ovde u trećoj i četvrtoj godini kako bi razumeli zahteve na koje u budućnosti treba da odgovori komandno mesto jedinice”, rekao je Ilić, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Ilić je naveo da će polaznici biti uvežbani da učestvuju u procesu odlučivanja u vojnim jedinicama, za rad u timu – komandi, te da ovaj kabinet daje mogućnost vizuelizacije bojišta u procesu rada i obezbeđuje sve uslove za pravilnu i pravovremenu odluku.
Istakao je da su za rad u tom kabinetu obezbeđeni hardver i softver, prateći uređaji i komponente poslednje generacije, kao i savremeni optoelektronski uređaji specijalnih fotoaparata za prikupljanje kvalitetnih podataka o zoni operacije.
Takođe, kako se navodi, i kvadrikopteri tj. bespilotni leteći aparati namenjeni za osmatranje i prikupljanje podataka o karakteristikama okruženja, zone operacije u realnom vremenu.
Prema njegovim rečima, u procesu donošenja odluke kabinet daje odlične mogućnosti za razvoj varijanti upotrebe sopstvenih snaga i neprijatelja.
“Za te potrebe koristi se tzv. pametna tabla koja omogućava stvaranje interaktivne površine na različitim projekcionim površinama. Takođe, razvijen je softver pomoću kog je, u dodeljenoj zoni, moguće na pametnoj tabli rasporediti snage, odnosno taktičke simbole tih snaga, što u krajnjem za rezultat ima kvalitetne ratne igre koje čine osnovu za buduću odluku”, rekao je Ilić.
On ističe da se radi na tome da se dodatno iskoriste mogućnosti sistema „Majls”, koji postoji u vojsci i noviteti poput simulatora za tenk M-84.
“Te simulatore uvezali bismo sa Centrom za simulacije, u kojem će na primer u simulacionom softveru teći vežba ranga bataljona. Polaznici Osnovnog komandno-štabnog kursa bili bi, recimo, u ulozi komandira četa, a oni koji su na osnovnim studijama bili bi komandiri vodova”, kazao je Ilić.
Neki od polaznika, kaže Ilić, biće deo virtualnog okruženja te će u tim simulatorima borbenih vozila kao što je tenk M-84 učestvovati u borbenom dejstvu u pravom okruženju.
Kako je rekao, na Vojnoj akademiji ključno je podstaći kadete na razmišljanje, jer je širina njihovog razmišljanja bogatstvo naše vojske.
Ilić je istakao i da kadeti Vojne akademije po završetku osnovnih studija mogu računati na sigurno zaposlenje u jedinicama Vojske Srbije, ali i na brojne mogućnosti daljeg usavršavanja na Univerzitetu odbrane.
Kako se navodi u saopštenju, učenici završnih godina četvorogodišnjih srednjih škola i gimnazija imaju mogućnost da do 31. marta konkurišu za upis u Vojnu akademiju i Medicinski fakultet VMA, dok su za male maturante otvorena vrata Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.