Nova vrsta sajber napada omogućena je potezom kompanije Google, koja je u prodaju pustila domene istih nastavaka kao kod popularnih formata datoteka.
Google je početkom ovoga meseca postao ovlašćeni registar nekoliko novih glavnih internet domena. Među njima su se našli novi domeni naziva .dad, .prof, .phd ili .foo, ali i dva nesšzo privlačnija: .zip i .mov.
Budući da ovi domeni dele naziv s nastavcima popularnih formata datoteka, odmah je postalo jasno da bi takva nomenklatura mogla korisnike da dovede u zabunu – a prvi su tu priliku za konfuziju i zavaravanje iskoristili razni akteri sumnjivih namera.
Ovaj potez, u kojem su odjednom glavni domeni .mov i .zip dostupni svima za kupovinu, bez ikakve kontrole, već u početku kritikovali su stručnjaci za IT bezbednost, a njihova zabrinutost se pokazala opravdanom. Nakon samo nekoliko nedelja zabeleženi su prvi pokušaji različitih phishing napada, koji iskorišćavaju činjenicu da postoji .zip domen i .zip format datoteke, pa isto tako i .mov domen i .mov format datoteke.
Dokument ili domen?
Bezbednosna kompanija Kaspersky tako navodi i primer prevare: žrtva napada, ništa ne sluteći, dobija poruku na društvenoj mreži, u kojoj joj se savetuje preuzimanje određenog .zip dokumenta (na primer test.zip). Aplikacije za dopisivanje u pravilu ovakvu sintaksu reči odmah pretvaraju u aktivni link, pa ako se neko dosetio i registrovao domen istog naziva (test.zip), korisnik može na nju da klikne u uverenju da će dobiti određeni dokument – a zapravo je preusmeren na potencijalno malicioznu stranicu.
Napad je još perfidniji ako se šalje duži i komplikovaniji link, u kojem je veoma teško razlikovati koji od njih vodi do određenog .zip dokumenta na serveru, a koji do njegove “kopije”, tj. do web stranice na .zip domenu.
Potom je primećena još jedna vrsta napada, nešto sofisticiranije prirode. U njoj se pred korisnikom simulira otvaranje .zip datoteke, koju on misli da preuzima, a zapravo ga odvodi na namerno prerađenu .zip stranicu, koja pak sadrži maliciozni sadržaj. Napad je nazvan file-archiver-in-the-browser, a detalji su obavljeni na ovom mestu.
Šta možete da učinite?
Stručnjaci kažu da ova promena neće doneti drastične izmene u način rada prevaranata i hakera, ali daće im jedan dodatni alat za phising, socijalni inženjering i druge tehnike koje koriste. Korisnicima se i dalje preporučuje krajnji oprez pri otvaranju linkova, pogotovo onih nepoznatih, kao i u slučaju dodataka (attachmenta) u imejlovima nepoznatih pošiljalaca.
Kad su u pitanju administratori, njima se preporučuje da uvedu posebne mere zaštite za .mov i .zip domene, kao što su nešto detaljnija provera linkova. Onima najopreznijima može se preporučiti čak i potpuno blokiranje pristupa ovim domenama – oni za sada, naime, nisu previše popularni i upotrebljavani, osim, kao što vidimo, za razne vrste sajber napada. I za kraj, s obzirom na to da je čovek uvek najslabija karika u lancu, preporuka stručnjaka je da se dodaju i informacije o ovim novim domenama u kurikulum bezbednosnog treninga za zaposlene.
Za sada nije zabeležen nijedan ozbiljan napad, koji bi koristio ove domene na opisani način. Međutim, desetine korisnika su registrovale domene s ovim nastavcima, a potom, kako bi pokušali da se zabave popularnom internet razonodom, rickrollingom, preusmerili su ih znate već gde.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.