Duge neprospavane noći verovatno su jedan od najvećih izazova u prvoj godini s bebom, a ponekad je zaista prava misterija zašto se beba probudi usred noći. Nakon što je nahranite i promenite joj pelenu, a ona i dalje ne spava – neaktivnost tokom dana bi mogla da bude glavni krivac. Tako barem tvrdi novo istraživanje sa Univerziteta u Mičigenu.
Oni su proučavali 22 zdrave šestomesečne bebe i tokom 24 sata promatrali njihov nivo fizičke aktivnosti i sna.
Otkrili su kako bebe koje su manje aktivne preko dana, manje spavaju tokom noći. A ono što predlažu kao rešenje moglo bi mnoge da iznenadi.
Naime, savetuju da bebe provedu više vremena na stomaku. Upravo to bi moglo da znači i više prospavanih noći za bebu, ali i za mamu.
Vreme provedeno na stomaku odnosi se na neko razdoblje u danu kada su bebe polegnute na svoj trbuščić dok ih roditelji nadgledaju i podstiču razvijanje motoričkih sposobnosti. Istraživanje se fokusiralo upravo na uticaj fizičke aktivnosti, poput ove, na bebe.
Kada je vreme da beba počne da leži na stomaku?
– Iako još nemamo dokaza da ležanje na stomaku direktno utiče na spavanje, ono povećava fizičku aktivnost i podstiče zdraviji porast težine, objasnila je profesorka kineziologije Dženet Huk.
Objasnila je da roditelji koji misle da njihova beba nedovoljno spava, da bi mogli da uvedu više ležanja na trbuščiću kako bi podstakli bebin nivo fizičke aktivnosti.
Fizička aktivnost i spavanje utiču jedno na drugo i snažno se povezuju sa rastom kod dece i odraslih.
– Naša otkrića pokazuju kako se ta povezanost pojavljuje već u ranoj dečjoj dobi, zapravo kritičnom razvojnom razdoblju, objašnjava doktorka.
Preporuke za ležanje na stomaku
Ležanje na trbuhu poslednjih 20 godina je u fokusu pedijatrijskih preporuka, od kako je spavanje na leđima postalo delom službenih smernica za sigurno spavanje Američkog udruženja pedijatara.
I dok je spavanje na leđima pomoglo da se smanje slučajevi sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS), povećalo je slučajeve sindroma zaležane glave (plagiocefalije).
S druge strane, ležanje na trbuhu pomaže da se ublaži taj rizik, osnažuje bebin torzo i ruke i postavlja temelje za razvoj fine motorike.
Međutim, ležanje na stomaku moglo bi da bude zahtevno i nije neuobičajeno da bebe nevoljno pristaju da provode vreme na svojim trbuščićima. Američko udruženje radnih terapeuta predlaže da roditelji ležanje na stomaku učine interaktivnim – spustite se na bebin nivo, razgovarajte sa bebom, pokazujte joj igračke.
Bebe mogu da leže na stomaku u kratkim razdobljima tokom dana, a u zavisnosti od detetovih potreba i toleranciji – važno je započeti sa samo nekoliko minuta u danu i zatim povećavati vreme kako beba postaje snažnija.
Naravno, ležanje bebe na krevetu ili na ćebencetu na podu nisu jedini načini kojima se postižu prednosti ležanja na stomaku.
Jedna od preporuka Američkog udruženja pedijatara je da polegnete bebu na stomak uzduž na svom krilu i istovremeno joj pridržavate glavu. Druga opcija je ležanje na strani, odnosno da polegnete bebu na boku tako da joj pridržavate leđa sa rukom ili malim smotanim ćebetom.
Iako više ležanja na stomaku ne znači nužno da će beba više da spava, svakako se radi o opciji koju roditelji mogu da isprobaju, a prednosti povećane fizičke aktivnosti za decu svih uzrasta mogu da znače više odmornih noći za sve
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.