Najlepše biblioteke u Srbiji – drugi deo

U prvom delu predstavili smo Vam Biblioteku Nikola Pašić koja je deo Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković, a krasi je divni enterijer, urađen u drvetu, i prostor dovoljno velik da se u njega smesti sto sa 20 mesta. Njen originalni ambijent ostao je gotovo nenarušen.

U drugom delu predstavljamo Vam Gradsku biblioteku Vladislav Petković Dis u Čačku

Iako grad Čačak ima mnogo manje sredstava  za ulaganje u kulturu i obrazovanje od glavnog grada, lepota, moderan dizajn i jednostavnost prostora Gradske biblioteke Vladislav Petković Dis u Čačku plene i osvajaju sva čula.

Foto: City magazin

Sa 3.500 metara kvadratnih ona je najveća javna biblioteka pod jednim krovom u zemlji i spada među najsavremenije ustanove kulture u Srbiji. Rad Biblioteke je organizovan u preko 12 odeljenja i službi, koje pokrivaju različite kategorije korisnika i usluga“, kaže dr Bogdan Trifunović, direktor Biblioteke.

Prostor koji dr Trifunović opisuje pripada zdanju u koje je knjižni fond preseljen 2019. godine. Posle dugotrajnog lobiranja, Biblioteka je tada konačno objedinjena u objektu nekadašnjeg Doma vojske, u čiju je adaptaciju Gradska uprava uložila oko tri miliona evra. Time je, objašnjava direktor, okončano više od sedam decenija premišljanja gde smestiti ustanovu koja je godišnje imala više od 70.000 poseta.

„Prostor je maksimalno iskorišćen da odgovara potrebama Biblioteke. Iako nismo mogli previše da utičemo na arhitekturu objekta i spoljni izgled, bibliotekari su imali presudan glas prilikom opremanja zgrade, izgleda i izbora boja nameštaja, koji je pre svega funkcionalan, ali i moderan. Čitaonice se nalaze na četiri različite lokacije u zgradi, što pomaže da organizujemo njihovo korišćenje i pod pritiskom epidemijskih mera, zbog kojih smo morali da redukujemo broj mesta za sedenje. Ovih dana to je naročito izraženo zbog velikog broja studenata koji koriste naš prostor“, kaže dr Trifunović.

Foto: City magazin

Knjižni fond Gradske biblioteke u Čačku ima oko 250.000 publikacija, dok je još 2006, među prvima u Srbiji, u njoj započet rad na digitalizaciji građe. Ona svake godine organizuje i Disovo proleće, manifestaciju tokom koje se dodeljuje nagrada za životno delo savremenom jugoslovenskom, odnosno srpskom pesniku.

U drugoj polovini 2021. počeće sa radom i Odeljenje strane knjige, a razmišlja se i o izradi mobilne aplikacije, praktičnoj obuci u oblasti digitalizacije i mnogim drugim aktivnostima. „Svojom veličinom, izgledom, a najpre opremljenošću i uslovima za korisnike i zaposlene, Biblioteka u Čačku danas predstavlja određeni izuzetak u kulturi Srbije, ali nadamo se i putokaz razvoja ostalih ustanova kulture u našoj zemlji“, zaključujedr Trifunović.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.