Nagrađeno 100 najuspešnijih poslovnih žena iz ruralnih područja: Među dobitnicama Mirjana Hemun i Jovanka Šovljanski sa teritorije opštine Inđija

INĐIJA – Mirjana Hemun sa Banstola vlasnica Seosko-turističkog domaćinstva Banstolka i Jovanka Šovljanski predsdnica UG EtnoDom Gorocvet iz Inđije jedne su od 100 dobitnica priznanja na konkursu „100 uspešnih poslovnih žena“ iz ruralnih sredina koji su po drugi put raspisale Pošte Srbije.
Foto: Vojvodina uživo

Najuspešnije poslovne žene iz ruralnih područja, njih 100, dobitnice su ovogodišnjeg konkursa Pošta Srbije, kojim ovo javno preduzeće podržava žensko preduzetništvo i daje svoj doprinos unapređenju položaja žena na tržištu rada.

Sličan konkurs Pošta Srbije održala je prošle godine, a u planu je da im žensko preduzetništvo bude u fokusu i naredne. Pobednice konkursa svečano su predstavljene u Privrednoj komori Srbije.

Koknurs je trajao od 8. marta do 8. aprila, a ovogodišnji cilj je bila promocija ženskog preduzetništva u ruralnim područjima, što se ispostavilo kao dobra ideja, jer se na konkurs javilo više stotina žena. Pobednice konkursa se bave različitim delatnostima, od poljoprivrede, kozmetike, nekretnina, preko proizvodnje tekstila i oboću, ali i obrazovanja, programiranja, trgovine, turizma i starih zanata.

Pobednicama se obratila ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić koja je rekla da je biti žena samo po sebi već uspeh, velika privilegija, ali i velika obaveza i odgovornost.

– Biti žena sama po sebi je već uspeh, velika privilegija ali i velika obaveza i odgovornost. Većina nas najviše uživa u ulozi majke, žene, tetke, ćerke, ali biti poslovna žena je još jedan vetar u leđa koji nam pokazuje koliko znamo, možemo i umemo. Danas Republika Srbija je i te kako uradila sve da ženama upravo daju ovakav vetar u leđa, da pokažu koliko znaju i koliko mogu, jer smo upravo mi te koje  guramo naše porodice unapred, a samim tim i našu zemlju koja ide olučnim koracima napred. Izuzetno sam ponosna na sve vas, na sve žene u Srbiji koje koje su slične vama, koje su se upravo odvažile da pokažu koliko su pametne, vredne, uporne, jer biti žena preduzetnica nije lako. Nije lako uskladiti sve obaveze koje imamo. Među ovih 100 žena ima žena iz čitave Srbije. – istakla je između ostalog ministarka Kisić.

Foto: Vojvodina uživo

Tatjana Prijić, pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti istakla je da se žene na tržištu rada manje bave sopstvenim biznisom.

Foto: Vojvodina uživo

Branislava Simanić, direktorka Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije i članica Komisije za izbor pobednica istakla je da je ženama koje žive u ruralnim područjima najpotrebnija naša podrška.

Foto: Vojvodina uživo

Prisutnima se obratio i direktor Pošte Srbije Zoran Đorđević, koji je rekao da je bila izuizetno velika čast i zadovoljstvo da evo drugu godinu imamo jedan ovako vrlo važan konkurs koji je podstrek svima i svim društveno odgovornim kompanijama da na neki način slede Poštu Srbije.

– Pošta Srbije je uz prošlogodišnji i ovaj konkurs, želela da ženama pruži mogućnost da se reklamiraju u Poštama Srbije. Takođe je u planu da se izradi jedna brošura koja će biti modernog dizajna, koja opisuje i na neki način promoviše proizvode kojima se bave te žene i da one koje žele, sa Poštom Srbije, sklope jedan poseban Ugovor, da imaju posebne povoljnosti, da sve ono što Pošta Srbije radi kao svoje usluge za njih budu i povoljnije i na neki način omoguće da bolje posluje na ovom tržištu. – istakao je između ostalog direktor Đorđević.

Foto: Vojvodina uživo

O dobitnicama sa teritorije opštine Inđija:

Mirjana Hemun je vlasnica Seosko-turističkog domaćinstva Banstolka. Živi i radi na Banstolu. Mirjana je predsednica Udruženja žena „Banstolka“ i Udruženja „Češka besedda Srema. Ona intenzivno radi na očuvanju kulturnog i duhovnog nasleđa Banstola i Fruške gore kao i unapređenju seoske životne sredine.

Mirjana Hemun poznata je po proizvodu Fruškogorski skočko koji je dobio nekoliko medalja i priznanja od kojih izdvajamo veliku zlatnu medalju na Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu. Od drugih proizvoda Mirjane Hemun, na etno sajmu hrane i pića u Beogradu, slatko od belih trešanja osvojio je 1 nagradu u kategoriji proizvoda od voća, a rakija od  Šljive osvojila je prvu nagradu u robnoj grupi 1.

Slatku zimnicu pravi isključivo od voća proizvedenog na svom poljoprivrednom gazdinstvu, a slanu od povrća proizvedenog na drugim poljoprivrednim gazdinstvima, čanica Udruženja.UŽ „Banstolka“ veom često je bilo domaćin u organzvanju niza edukacija iz oblasti poljoprpivredne proizvodnje, sertifikacije s akcentom a proizvodlju organske hrane.

Seosko turističko domaćinstvo „Banstolka“ i UŽ Banstolka od 23.01.2020. godine, je nosilac prvog HALAL sertifikata u Srbiji. Mirjana je dobitnica brojnih priznanja za kvalitet njenih proizvoda, a veoma često se sa svojim proizvodima može videti na raznim manifestacijama u zemlji.

UŽ „Banstolka“ ima izuzetno dobru saradnju sa lokalnom samoupravom i vrlo često se proizvodi koji nastaju u udruženju i u seoskom domaćinstvu Mirjane Hemu,  nalaze u zvaničnom poklonu opštine Inđija u vidu Slatke korpe sa Banstola. Proizvodi ovog udruženja imaju svu neophodnu dokumentaciju da su zdravi i bezbedni i svi zainteresovani ih mogu nabaviti usedištu udruženja na Banstolu ili u Galeriji „Naše nasleđe“ u Novom Sadu.

 Jovanka Šovljanski predsednica UG EtnoDom Gorocvet Inđija. Ovo udruženje je od 2010. godine učestvivalo na devet žiriranih izložbi “100 žena – 100 mijnijatura“ gde je pet članica osvojilo značajne nagrade.  2018. za izuzetno zalaganje u očuvanju tradicije dobile su priznanja „Čuvari tradicije“ od strane Vlade republike Srbije. 2021. i 2022. godineTO Inđije dodelila je plaketu zahvalnosti našem udruženju za doprinos razvoju turizma opštine Inđija.
Udruženje građana „EtnoDom Gorocvet Inđija„ učestvuje na manifestacijama, sajmovima, izložbama, edukacijama i projektima koji su usmereni na očuvanje tradicionalnog identiteta Srba. Bavi se očuvanjem i negovanjem starih zanata, etno kulture i tradicije okupljanjem zainteresovanih članova i učestvovanjem na manifestacijama koje to podstiču, edukacijom u oblasti starih zanata i etno kulture, organizovanjem predavanja, izradom proizvoda domaće radinosti, suvenira.
Ovo udruženje aktivno radi na unapređenju rodne ravnopravnosti i poboljšanju položaja žena i mladih u društvu. U svoj rad uključuju učenike osnovnih i srednjih škola, predškolsku decu, decu ometenu u razvoju, invalide i druge pripadnike marginalizovanih grupa. Sarađuju sa školama, bibliotekama, muzejima, udruženjima i drugim organizacijama koje se bave očuvanjem starih zanata, etno kulture i tradicije.

Кroz mnogobrojne projekte i učestvovanje u Javnim radovima članice udruženja su savladale razne tehnike starih zanata – vez i zlatovez, tkanje, necanje, pustovanje, izradu keramike, pletenje i kaligrafiju, i sa puno entuzijazma i pozitivne energije nesebično prenose znanja kao i ljubav prema ovim starim tehnikama. Tokom 15 godina rada sprovele su mnogobrojne projekte i radionice i učestvovale na manifestacijama, panelima i sajmovima uz podršku Lokalne samouprave, Turističke organizacije i ARRI Inđije, Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Zavoda za ravnopravnost polova, Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, Turističke organizacije Vojvodine i Srbije, sarađujući sa Muzejom Vojvodine, Etnografskim muzejom u Beogradu, Galerijom „Naše Nasleđe“ u Novom Sadu, strukovnom organizacijom Etno mreža iz Beograda, Кulturnim centrom „Mladost“ iz Futoga, КUD Soko iz Inđije, Poslovno-obrazovnim centrom u Inđiji, SŠ „Dr Đorđe Natošević“ koja sprovodi dualno obrazovanje u tekstilnoj i modnoj industriji, osnovnim školama i vrtićima iz Inđije, sa mnogobrojnim ustanovama i uduženjima sa teritorije Republike Srbije i regiona.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.