NOVI SAD – Nacionalna nedelja podrške dojenju u našoj zemlji se obeležava svake godine u 40. nedelji, upravo koliko nedelja traje trudnoća i time se simbolično ukazuje na trenutak otpočinjanja dojenja. Ove godine se obeležava od 02. do 08.10.2023. godine pod sloganom ”Omogućimo dojenje – napravimo razliku za zaposlene roditelje”.
Predavanje je započelo pozdravnom reči dr. Ljerke Popov, pomoćnika za zdravstvenu delatnost DZNS dok su među ostalim govornicima bile Jelena Kovačev, master strukovna medicinska sestra Centra za promociju zdravlja, Doc.dr Ivana Radić, predsednica Regionalnog tima za praćenje,implementaciju i evaluaciju Nacionalnog programa podrške dojenju,razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta za teritoriju AP Vojvodine, strukovna medicinska sestra Tatjana Olear Gaćeša, škola za trudnice Doma zdravlja Novi Sad, Svetlana Vidaić, specijalista strukovna medicinska sestra, glavna sestra Službe polivalentne patronaže DZNS, glavna sestra Služba za zdravstvenu zaštitu dece i omladine DZ NS Biljana Češljević, doc.Dr Vesna Pavlović, pedijatar neonatolog načelnik Odeljenja za prevremeno rođenu decu, Slavica Vuković strukvona medicinska sestra, klinika za ginekologiju i akušerstvo UKCV.
Dom zdravlja „Novi Sad“ podržava i pomaže majkama da razumeju značaj dojenja i sve zdravstvene benefite koje ono donosi kroz svakodnevne aktivnosti koje se sprovode kroz rad zaposlenih u službama za zdravstvenu zaštitu žena, dece i patronažnih sestara.Obeležavanje Nacionalne nedelje dojenja je ujedno i prilika da se javnost upozna sa ciljevima i aktivnostima Nacionalnog programa podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta.
Svaka majka i beba ostvaruju posebnu vezu pogotovo u vreme neposredno nakon rođenja bebe koje se karakteriše magično – i često se naziva “zlatni sat”. Zlatni sat je vreme odmah nakon porođaja kada mama i beba imaju neprekidan kontakt koža na kožu najmanje prvih sat do dva. Sve dok su mama i beba dobro, preporučuje se trenutni i kontinuirani kontakt koža na kožu. Kontakt koža na kožu tokom Zlatnog sata nakon rođenja je veoma preporučljiv, kada je to moguće. Promoviše vezivanje i snabdevanje mlekom. Koža na kožu u prvih jedan do dva sata obezbeđuje proizvodnju oksitocina i kod mame i kod bebe. Oksitocin je „hormon ljubavi“ koji pomaže kod emocija kao što su poverenje, veza i pozitivnost.
Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života.
Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete sisanjem ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije.Uprkos međunarodnim preporukama, samo 40% svih beba mlađih od šest meseci u svetu su isključivo dojene, a samo 45% nastavlja dojenje do navršena 24 meseca.
Prednosti dojenja za novorođenče/odojče:
- Obezbeđuje pravilan rast i razvoj
- Podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema
- Smanjuje rizik od gojaznosti
- Podstiče razvoj inteligencije
- Štiti od mnogih bolesti i infekcija
- Smanjuje rizik od proliva
- Smanjuje rizik od pojave alergija
- Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta
Prednosti dojenja za majku:
- Pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom
- Smanjuje krvarenje posle porođaja
- Doprinosi normalizaciji telesne mase
- Smanjuje rizik od pojave osteoporoze
- Smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika
- Smanjuje rizik od postporođajne depresije
- Smanjuje rizik pojave anemije
Za kraj predavanja dodeljene su nagrade na Likovnom i literarnom konkursu ”Majčino mleko najbolja hrana” u konkurenciji dece predškolskog uzrasta i nižih razreda osnovnoškolskog uzrasta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.