NOVI SAD – Odbornici novosadske Skupštine usvojili su predlog odluke o izradi Plana generalne regulacije (PGR) prostora između primarnog odbrambenog nasipa uz kasarnu Rečne flotile i Ribarskog ostrva, kojim je obuhvaćena površina od oko 21 hektar.
Uslovi i smernice za uređenje i građenje na tom području definisane su dokumentom višeg reda – Generalnim urbanističkim planom Novog Sada do 2030. godine. Kako je objašnjeno, novac za izradu novog planskog dokumenta, obezbedilo je preduzeće DOO„Uni – Galens” iz Novog Sada, a gradski urbanisti će za izradu plana imati rok od šest meseci, pa će se nacrt najverovatnije u tom periodu naći na javnom uvidu.
U predlogu, koji su novosadski parlamentarci usvojili, navedeno je da je cilj izrade utvrđivanje optimalnog planskog rešenja koje će doneti novi socijalni i urbani kvalitet uređenja obale, uspostavljajući ravnopravan odnos ka Gradu i ka vodi, uz napomenu da najveći deo prostora, površine oko 21 hektar, do sad nije detaljnije razrađivan planskom dokumentacijom.
Područje u obuhvatu plana većim delom je namenjeno za opštegradski centar, dok je preostali deo opredeljen za sportsko-turističke i rekreativne površine, vodnu infrastrukturu (vodene površine – Dunavac, obaloutvrdu, hidrotehnički objekat), saobraćajne površine, kao i parking.
Ruglo na obodu grada
Brodogradilište „Novi Sad”, osnovano 1950. godine. Posle neuspele privatizacije 2010. izbrisano je iz registra Agencije za privredne registre.
Od tada je ovaj nekadašnji gigant uparložen i čini ruglo na obodu grada uz Dunav.
„Planska rešenja usmerena su ka iskorišćenju lokacijskih pogodnosti ove zone i atraktivnom položaju pa levoj obali priobalja Dunava. Prostor nekadašnjeg Brodogradilišta pruža mogućnost za uređenje i formiranje opštegradskog centra, koji se predviđa kao prostor za lociranje novih gradskih centralnih funkcija, odnosno stambenih, poslovnih, turističkih i sportskih sadržaja. Navedeni sadržaji se predviđaju u cilju ekonomske, ekološke, socijalne i kulturne revitalizacije priobalja i u skladu su sa razvojem ukupnog pojasa leve obale Dunava i obale Kanala Dunav-Tisa-Dunav”, navedeno je u predlogu za izradu PGR-a.
Zbog značaja i atraktivnosti lokacije, specifičnog položaja u odnosu na grad i okruženje, blizinu Dunava i Dunavca i planirane veslačke staze, predložena je dodatna provera lokacije izradom urbanističkog projekta za celinu budućeg kompleksa.
Šetališta, biciklističke staze, zelenilo…
Na području starog brodogradilišta planiran je opštegradski centar, što podrazumeva gradnju stambeno-poslovnih, poslovno-stambenih ili poslovnih objekata, čiji sadržaji mogu biti iz domena turizma, sporta, kulture i slično.
Prostor oko kompleksa trebalo bi da bude javna površina, odnosno predviđena su šetališta, biciklistička staza, inspekciona staza i zelene površine, i biće povezan sa sadržajima unutar kompleksa, što će, kako nadležni očekuju, omogućiti da priobalje u tom delu bude pristupačno tokom cele godine.
„Prostor u istočnom delu Plana nameniće se za sportsko-turističko-rekreativne površine, u okviru kojih će se formirati prostori za aktivnu i pasivnu rekreaciju dece i odraslih, otvoreni sportski tereni i zelene površine. Prostor u istočnom delu je planiran i za vodnu infrastrukturu (hidrotehnički objekat), dok je u krajnjem severnom delu u obuhvatu plana predviđena javna parking površina. Planira se dogradnja nasipa prve odbrambene linije na prostoru starog brodogradilišta, radi uspostavljanja odbrane od hiljadugodišnje velike vode reke Dunav. Izgradnja uz postojeći nasip prve odbrambene linije, na način da objekat čini fizičku, funkcionalnu i tehničku celinu, biće planirana u skladu s planskom i projektno-tehničkom dokumentacijom i uz obavezu izrade odgovarajućih hidroloških studija, kojima će biti utvrđeni elemnti obaloutvrde, zaštitne zone, te geomehanički ispitati tlo i proveriti/dokazati stabilnost objekta” navode autori usvojenog predloga odluke o izradi PGR.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.