BEOGRAD – Agencija za bezbednost saobraćaja saopštila je da je maj period godine poznat po maturskim proslavama, koje prati pojačana konzumacija alkohola kod mladih, pa kampanja koju relaizuju ima za cilj da se mladima skrene pažnja da alkohol i vožnja ne idu zajedno, da se ukaže na moguće posledice, kao i da se utiče na njih da ne idu automobilom na maturu.
Sastavni deo aktivnosti su i tribine za mlade, na kojima su se pored predstavnika Agencije, mladima obratile žrtve saobraćajnih nezgoda i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kako je navedeno u saopštenju, sa mladima se razgovaralo o značaju korišćenja sigurnosnog pojasa, štetnosti upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje, posledicama brze vožnje i vožnje pod dejstvom alkohola.
Veliki utisak na mlade ostavile su i lične priče žrtava saobraćajnih nezgoda kao i predavanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, koji su predstavljali saobraćajne nezgode na primerima.
“Mladi, ali i ostali građani, mogli su da probaju simulatore čeonog sudara i prevrtanja koji imaju za cilj da pokažu ulogu i značaj sigurnosnog pojasa ukoliko dođe do saobraćajne nezgode.Takođe, u okviru ovih aktivnosti uključena je i vežba sa tzv. ”pijanim naočarima” koja za cilj ima da mladima ukaže na percepciju i negativne uticaje na rasuđivanje u alkoholisanom stanju”, navedeno je u saopštenju Agencije.
Aktivnosti su do sada realizovane u: Pirotu, Dimitrovgradu, Babušnici, Šidu, Kovinu, Pančevu, Vrbasu, Srbobranu, Batočini, Kragujevcu, Topoli, Rači, Žabl?u, Staroj Pazovi, Svilajncu, Varvarinu, Mionici, Valjevu, Bačkom Petrovcu, Bačkoj Palanci, Kanjiži, Kikindi, Šapcu, Sremskoj Mitrovici, Prijepolju, Arilju, Užicu, Novom Pazaru, Gornjem Milanovcu, Kral?evu, Kruševcu, Somboru i Baču.
Tribinama je prisustvovalo oko 4.000 mladih, dok je efekat simulatora čeonog sudara probalo oko 3.000 mladih.
U toku je i projekat „Pažljivkova smotra“ koji se realizuje u 42 lokalne samouprave širom Srbije, a u projektu učestvuje oko 35.000 dece predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta.
Finalno takmičenje i proglašenje pobednika biće početkom juna kada će učestvovati oko 1.000 mališana.
Osim edukacije dece, više od 1.000 roditelja, saobraćajnih policajaca i zdravstvenih radnika je, tokom maja, prošlo obuku o pravilnoj upotrebi dečjih auto-sedišta.
Roditeljima, koji prođu obuku, Agencija i lokalni Saveti za bezbednost saobraćaja, na godišnjem nivou, poklone više od 12.000 dečijih auto sedišta, što doprinosi značajnom povećanju upotrebe zaštitnih sistema za decu u vozilima, koji je na samom početku praćenja (2013. godine) iznosio 32 odsto, a danas je to 69 odsto.
Agencija za bezbednost saobraćaja je tokom maja sprovodila i aktivnosti usmerene ka unapređenju bezbednosti pešaka u saobraćaju, a posebno u noćnim uslovima vidljivosti, jer podaci o saobraćajnim nezgodama pokazuju da pešaci najviše stradaju u večernjim i noćnim časovima.
Aktivnosti sa pešacima su sprovedene u 11 lokalnih samouprava: Čukarica, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Novi Beograd, Loznica, Zemun, Kraljevo, Pančevo, Šabac i Voždovac.
U tim lokalnim samoupravama, na lokacijama povećanog učešća pešaka u saobraćaju noću, predstavnici Agencije, saobraćajne policije i lokalnih saveta su, kroz neposredan razgovor sa pešacima, ukazivali na činjenice zašto je važno da budu dobro uočljivi vozačima.
Podeljeno je više hiljada komada promotivnog materijala koji sadrži retroreflektujuće detalje (prsluci, torbe, majice, retroreflektujuće narukvice i trake, baterijske lampe i dr.) i edukativni flajer sa savetima i preporukama za bezbedno učešće pešaka u saobraćaju.
U maju je realizovano i osam ”Treninga bezbedne vožnje”, gde su vozači motocikala i mopeda sa trenerima prolazili obuku kako da prepoznaju rizike u saobraćaju, ali i steknu nove veštine bezbednog upravljanja motociklom i izgrade ispravne stavove o značaju bezbednog ponašanja u saobraćaju.
Prema podacima Evropskog saveta za bezbednost saobraćaja, broj poginulih u saobraćajnim nezgodama u 2021. godini beleži porast od 5.1 odsto u tzv. post-pandemijskom periodu na nivou cele Evropske unije.
Slična situacija se desila u zemljama Zapadnog Balkana odnosno u Srbiji.
Naime, broj poginulih u Srbiji je povećan za 5.7 odsto u 2021. godini, u odnosu na 2020. godinu.
Takvi podaci su motiv da Agencija nastavi kontinuirano sprovođenje preventivno-promotivnih aktivnosti ka svim kategorijama učesnika u saobraćaju, kako bi se unapređenjem znanja i izgradnjom pozitivnih stavova o bezbednosti saobraćaja kod građana uticalo na smanjenje stradanja u saobraćaju u Srbiji.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.