NOVI SAD – Svima nam je odavno poznato da voda nosi sve probleme, možda upravo zato Novosađani svoje leto obožavaju da provedu uz one divlje i manje divlje, vetrovite i veličanstvene plaže na obali Dunava. Ipak, koliko god je reka lekovita, naši sugrađani se ponekad odluče i za, suncem okupane, novosadske bazene koji takođe imaju moć da nam poprave raspoloženje.
Na posletku napornog dana na poslu, verbalnih konflikata u koje nenamerno umemo da upadnemo i do nekoliko puta u danu, nakon svih onih krupnijih ili sitnijih problema koji nam oduzimaju energiju na dnevnom nivou, čini se da je našim sugrađanima najlakše rešenje “bućnuti se“ u hladnoj vodi.
Prvi spas od letenje žege Novosađani su obezbedili sami sebi kada su zaključili da je jedan bazen, koji smo godinama imali na Sajmištu, zaista malo.
Iz tog razloga Novi Sad je danas, pored Sajmišta, obogaćen sa još dva gradska bazena, na Slanoj bari i na SPENS-u.
Iako ne postoji glavno pravilo, Novosađani onako tolerantni kakvi jesu, kao da prave prećutan dogovor između sebe o tome ko će gde ići, pa tako oni koji su podložniji tradiciji i dalje jedino bazen na Sajmištu udostojavaju svoga prisustva, dok mlađi sugrađani za gradski bazen isključivo priznaju onaj na SPENS-u, a sportisti neguju svoj talenat u kompleksu izgrađenom na Slanoj bari.
Međutim, miris hlora ponekad valja zameniti mirisom reke. Zbog toga naši sugrađani često svoj mir pronalaze u nekim daljim, ponekad i skrivenim, oazama na Dunavu.
Jedno od takvih mestašaca svakako je ostrvo Kog Chang. Iako možda niste znali da se tako zove, za ovo ostrvce nadomak Sremskih Karlovaca sigurno ste čuli.
Koh Chang poseduje dve plaže, odnosno svoja dva lica.
Južna plaža poznata je po tome što možete pojesti čuvene mekike, odigrati kvalitetnu partiju odbojke na terenu i osvežiti se u Ajkula baru.
Severna je, ipak, pogodnija za one koji vole alternativniju vrstu odmora. Na njoj možete sresti mladu ekipu koja je došla da kulira i odmori uz pijuckanje nekog hladnog pića.
Ukoliko nemate svoj čamac, do ovog ostrva možete doći iz Sremskih Karlovaca, gde se kod hotela Dunav celog dana organizuje taksi prevoz čamcima.
Sve ostale ljubitelje pitome divljine leti, ponekad, obraduje i Mačkov sprud. Reč je o ostvcetu koje se usled velikih temperatura pojavi na sredini Dunava između Ledinaca i Kameničke ade.
Međutim, nažalost, u protekle dve godine nismo imali dovoljno sreće da se okupamo na ovom mestu…
Princip stizanja do ostrva isti je kao i kod predhodnog, samo što u ovom slučaju brodski taksi čekate kod čarde Mačak, a za razliku od Koh Changa gde hlad pravi mnoštvo drveća, ovde se od sunca možete sakriti samo ispod suncobrana.
Ako ste, ipak, u potrazi za prirodnim hladom, još jedno od “divljih“ kupališta, kojem Novosađani sve češće pribegavaju, nalazi se u Futogu, a naziva se Vok.
Vok je poznat po “dalekom“ plićaku koji je posebno pogodan za decu, ali i roditelje koji konačno mogu da sklone oči sa njih, te se malo i oni opuste i odmore.
Ove divlje plaže odlične su i za one koji obožavaju da na kupanje krenu sa svojim kućnim ljubimcima jer, za razliku od Štranda i gradskih bazena, nemaju nikakva ograničenja.
Kada smo kod Štranda…
O njemu ne možemo ništa da kažemo što se, godinama unazad, samo nije reklo. Ovo gradsko kupalište je proslavilo više rođendana od mnogih njegovih posetilaca.
Uređene plaže, veliki broj kafića, tereni za mini golf, spasioci koji nadgledaju da li se poštuju sva pravila, samo su neki od pokazatelja da se radi o ozbiljnom kupalištu zbog kog Beograđanima nije teško da voze duže od sat vremena samo da bih uživali u svim njegovim benefitima.
Pored peščanog dela, Štrand krase i uređene zelene površine, te je zbog toga pogodan i za one koji vole da “cvrče“ na pesku po najjačem suncu, ali i za one kojima je definicija odmora čitanje knjige na travi u hladu ispod neke zelene krošnje.
Ipak, pored svih benefita, na Štrand je zabranjeno uvoditi kućne ljubimce, te oni koji kupanje ne mogu da zamisle bez njih odlaze na takozvanu Kereću plažu, Kameničku plažu, Šodroš ili Oficirac.
Kereća plaža najprivlačnija je šetačima i trkačima koji sportske aktivnosti sa svojim psima obavljaju na Keju.
Nepisano pravilo je da se tu najlepše pravi predah, sunča ili čita neko poučno štivo dok se čeka na svoj red za polaganje ispita na nekom od obližnjih fakulteta.
Oficirac smo u jednom od prethodnih tekstova opisali kao divlje novosadsko dete slobodnog duha i puno života.
Na njemu ste ranije mogli pronaći sve one “gradske face“ koje su želele da pobegnu od gužve i ušminkane plaže gde se mora paziti kako se ponaša, kao što je Štrand, međutim, danas kada svi želimo da budemo drugačiji, ali na isti način, čini se da je Oficirac zapravo postao mali Štrand samo bez uređenih travnjaka.
Šodroš tek treba da zablista u svom punom sjaju kada dobije turističke sadržaje i veslačku stazu koja će po izgledu i kvalitetu biti kao one u Lucernu i Bledu.
Reka po kojoj je i Štraus napravio njegovo umetničko delo “Na lepom plavom Dunavu“ Novosađanima nudi nepresušnu inspiraciju za istraživanje.
Zbog toga uživaju u svim njegovim, do sada otkrivenim mestima, a najlepše od svega je to što svake godine osvoje po još neko neotkriveno mesto i divlji delić reke koji će da ukrote, pripitome i kojim će se ponositi.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.