Srbija je prva zemlja Zapadnog Balkana koja je uvela program za rano otkrivanje karcinoma pluća, jer dijagnozu te opake bolesti godišnje dobije oko 6.500 osoba, a bitku sa njom izgubi oko 4.600 pacijenata. Projekat je pokrenuo Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, a sprovodi ga Institut za plućne bolesti Vojvodine.
Glavni krivac za nastanak raka pluća je pušenje, zatim aerozagađenja, a važnu ulogu ima i nasledni faktor. Bolest je podmukla i uglavnom ne daje nikakve simptome. Najveći problem u Srbiji je što se karcinom pluća uglavnom otkrije u poslednjem stadijumu, kada su sve šanse za lečenje iscrpljene.
Lekari kažu da je važno da se bolest otlkrije u ranoj fazi (prvi i drugi stadijum) kada je moguća operacija i druge metode lečenja.
Upravnik Klinike za pulmološku onkologiju, Instituta za plućne bolesti Vojvodine dr Goran Stojanović kaže za Euronews Srbija da je zbog korone program skrininga karcinoma pluća malo odložen, da su počeli sa skriningom u maju i da je do kraja avgusta pregledano oko 1.200 ljudi, a promene na plućima su otkrivene kod 31 osobe.
– Svi oni su operisani. Od 31 pacijenta kod 10 su bile benigne promene, a 21 je imao maligne promene na plućima. Imali smo tri, četiri pacijenta u trećem ili četvrtom stadijumu bolesti – kaže Stojanović.
Pojašnjava da skrining program podrazumeva pregled niskodoznim skenerom, koji mnogo manje zrače od običnog skenera.
Takvi programi već se sprovode u svetu, ali je Srbija prva zemlja “južno od Beča” koja je počela sa ranim otkrivanjem karcinoma pluća.