Na današnji dan preminuo je najveći svih vremena – Tesla! Evo zašto je bio opčinjen belim golubovima

Patentirao je svoje motore na naizmeničnu struju i sisteme za napajanje, za koje se govorilo da su najvredniji izumi još od telefona. 

Na današnji dan, 1943. godine, preminuo je Nikola Tesla, jedan od najvećih srpskih i svetskih naučnika svih vremena.

Do kraja svog briljantnog, ali i teškog života, srpski fizičar, inženjer i pronalazač, bio je bez novca i živeo je u maloj hotelskoj sobi u Njujorku, na 33. spratu. Provodio je dane u parku okružen stvorenjima koja su mu bila najvažnija- golubovima- i besanim noćima radio je na matematičkim jednačinama i naučnim problemima u svojoj glavi. Ta navika bi decenijama nakon njegove smrti zbunjivala naučnike, jer su gotoovi svi njegovi izumi osmišljeni i usavršeni u njegovoj mašti.

Daleko ispred svog vremena

Foto: PrintScr

Pre početka 20. veka, Tesla je izumeo moćnu zavojnicu koja je bila sposobna da generiše visoke napone i frekvencije, što je dovelo do novih oblika svetlosti, poput neona i fluorescentnih, kao i rendgenskih zraka. Tesla je takođe otkrio da ovi kalemovi, koji će uskoro biti nazvani „Teslin kalem“ ili „Teslin transformator“, omogućavaju slanje i primanje radio signala. Brzo je podneo zahtev za američke patente 1897. godine, pobedivši italijanskog pronalazača Guljelma Markonija.

Nastavio je da radi na svojim idejama za bežični prenos kada je Dž. P. Morganu predložio svoju ideju bežičnog globusa. Nakon što je Morgan uložio 150.000 dolara za izgradnju džinovskog prenosnog tornja, Tesla je odmah angažovao poznatog arhitektu Stanforda Vajta iz MekKima, Mida i Vajta u Njujorku.

Čim bude završeno, biće moguće da poslovni čovek u Njujorku diktira uputstva i da se ona odmah pojave otkucano u njegovoj kancelariji u Londonu ili negde drugde– rekao je tada Tesla- On će moći da se javi sa svog stola i razgovara sa bilo kojim telefonskim pretplatnikom na svetu, bez ikakvih promena u postojećoj opremi. Jeftin instrument, ne veći od sata, omogućiće njegovom nosiocu da čuje bilo gde, na moru ili kopnu, muziku ili pesmu, govor političkog lidera, obraćanje uglednog čoveka nauke ili propoved elokventnog duhovnika, dostavljen na neko drugo mesto, ma koliko udaljeno. Na isti način bilo koja slika, lik, crtež ili otisak može se preneti sa jednog mesta na drugo. Milioni takvih instrumenata mogu se upravljati samo iz jednog postrojenja ove vrste.

Tvrdio da voli golubove kao što bi voleo čoveka

Foto: PrintScr

Pred kraj svog života, Tesla je imao fiksaciju na golubove, posebno na specifičnu belu ženku, za koju je tvrdio da voli skoro kao što bi voleo čoveka. Jedne noći, Tesla je tvrdio da ga je beli golub posetio kroz otvoren prozor u njegovom hotelu i verovao je da je ptica došla da mu kaže da umire. Kasnije je rekao da je video „dva moćna zrna svetlosti“ u ptičjim očima.

-Da, bila je to prava svetlost, moćna, zaslepljujuća, zaslepljujuća svetlost, svetlost intenzivnija nego što sam ikada proizveo najmoćnije lampe u mojoj laboratoriji- reči su Tesle.

Golub mu je uginuo na rukama, a pronalazač je tvrdio da je u tom trenutku znao da je završio svoje životno delo.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.