NOVI SAD – Muzej Vojvodine poseduje kolekciju od 107 ikona na staklu nastalih od 18. do 20. veka, a promocija kataloga te zbirke održava se danas u Muzeju.
Prve ikone ne staklu u Vojvodini nastale su u 18. veku kao nasleđe baroka. Oslikavali su ih tadašnji ikonopisci i majstori koji su radili ikone na drvetu. Tokom 19. veka ta vrsta umetnosti prelazi u narod.
“Stvorena je jedna posebna vrsta narodne umetnosti. Ikone koje su od 19. pa do početka 20. veka slikane imaju karakteristike naivne umetnosti sa puno ukrasa, boja što je nešto potpuno drugačije od onoga što je moglo da se vidi do 18 veka””, kaže Tatjana Bugarski muzejska savetnica.
Staklo je poslužilo kao nepresušan izvor inspiracije umetnicima sa teritorije Vojvodine, koji su pravili ikone na staklu namenjene pravoslavnom, rimokatoličkom i grko-katoličkom tržištu. Svaka od njih nosila je posebnu priču i umetničku vrednost, a vremenom su mesta i područja na kojima su nastajale razvila posebne stilske karakteristike.
“Možemo da prepoznamo ikone na staklu koje su rađene u Banatu, Somboru, Ruskom Krsturu. Postojao je i majstor jedan koji je radio na području Vukovara i Dalja, zatim sentandrejski majstori, baranjski majstori”, kaže Bugarski.
Na velikoj izložbi posvećenoj staklu početkom godine prikazan je deo bogate kolekcije Muzeja Vojvodine. Svih 107 ikona na staklu, koliko broji muzejska zbirka predstavljeno je u istoimenom katalogu.