BEOGRAD, 10. jula – Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je danas da su netačne tvrdnje pojedinih političkih partija da je Sektor za vanredne situacije MUP-a zanemario osnovne postulate sistema zaštite i spasavanja, što je, kako navode, navodno dovelo do katastrofalnih posledica tokom požara u Topličkom okrugu.
U saopštenju se podseća da je predlogom Zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetu Srbije za 2023. godinu bilo predviđeno podizanje kapaciteta Sektora za vanredne situacije kroz nabavku vozila različite namene u vrednosti od 1,58 milijardi dinara.
Međutim, isti ti predstavnici političkih partija, koji sada osporavaju rad Sektora i vatrogasaca-spasilaca, tada su, kako se navodi, podneli amandman kojim su tražili „totalnu obustavu sredstava“, smatrajući da taj novac treba preusmeriti u druge namene.
Iz MUP-a ističu da se poslednjih deset godina kontinuirano ulaže u kapacitete Sektora za vanredne situacije, što uključuje nabavku 395 vozila, pumpi visokog kapaciteta, opreme za gašenje požara, čamaca i druge opreme neophodne za spasavanje.
U periodu nakon poplava 2014. godine, a posebno od 2021, izgrađeno je 13 novih objekata SVS-a, rekonstruisano i adaptirano 40, a kompletno obnovljeno 9 objekata. Ponosno se ističe i izgradnja prvog sedišta Sektora na Novom Beogradu, kao i objekta Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu.
Kapaciteti za reagovanje u požarima unapređeni su nabavkom dva helikoptera Kamov K32, podvesnih vedara i montažno-demontažnog bazena. Ukupno je 7 helikoptera MUP-a opremljeno za gašenje požara, a formirani su i specijalistički timovi za spasavanje na vodi i iz ruševina, sa ukupno 319 obučenih članova i 144 čamca.
Takođe, formirani su timovi za spasavanje iz ruševina u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Užicu, Valjevu, Boru i Kruševcu. U poslednjim godinama znatno je uloženo i u opremanje 354 dobrovoljna vatrogasna društva u Srbiji.
MUP naglašava da su ovakva ulaganja omogućila Sektoru da postane prepoznatljiv na nacionalnom i međunarodnom nivou, ističući da je Srbija jedna od najaktivnijih zemalja u pružanju humanitarne pomoći u regionu.
Prema istraživanju OEBS-a iz 2024. godine, 66% građana Srbije izjavilo je da je zadovoljno radom pripadnika Sektora za vanredne situacije.
Na kraju, Ministarstvo apeluje na političke stranke da ne zloupotrebljavaju trud i posvećenost pripadnika Sektora zarad političkih poena, te da se uzdrže od obmana koje narušavaju ugled i rezultate ovog dela Ministarstva.