Bore, bolovi u mišićima i zglobovima – kolagen se u industriji suplemenata preporučuje kao odgovor na sve probleme vezane za starenje. Međutim, teško je pronaći nezavisnu studiju koja će proceniti koliko su ovi preparati zaista efikasni, jer je skoro sva dostupna istraživanja finansirala sama kozmetička industrija.
Od svih oko 20.000 različitih proteina u ljudskom telu, postoji jedan koji dominira više od bilo kog drugog. Bez njega, naše ćelije bi se jednostavno raspale, naš skelet i krvni sudovi bi popucali i mi bismo bili nešto nalik mrlji bezobličnog tkiva.
Ova vitalna komponenta je kolagen, molekul koji definiše naše postojanje na mnoštvo načina kojih većina nas nije svesna. Prema nekim istraživanjima, skoro trećina proteina kod ljudi i drugih sisara sastoji se od 28 različitih tipova kolagena, od kolagena tipa 1, koji se nalazi u koži, do kolagena tipa 2, koji se nalazi u hrskavici.
Ali kolagen nije samo gradivni blok. Osim što održava strukturu naših tkiva, igra aktivnu ulogu u distribuciji signala između ćelija, pomažući da se orkestrira kretanje ćelija kako bi se popravila oštećenja u našim telima, pa čak i imunološki odgovor. Zdravstveni radnici već dugo koriste materijale na bazi kolagena kako bi pomogli u kontroli krvarenja i lečenju rana i opekotina do dijabetičkih čireva.
Većina kolagenskih proteina sastoji se od dugih, vretenastih struktura koje se nazivaju fibrili, koji mu daju snagu potrebnu da učvrsti ćelije jedne za druge i zalepi naše kosti, hrskavicu i tetive zajedno, a opet fleksibilnost koja i dalje omogućava pokretljivost i okretnost.
Da li je kolagen eliksir mladosti
Kolagen je posebno sveprisutan u našoj koži, gde pomaže u obezbeđivanju snage i elastičnosti, osobina koja mu je donele reputaciju neke vrste eliksira mladosti. Dok je kolagena u našim telima najviše od detinjstva do ranih dvadesetih godina, on iznenada počinje da opada, iz razloga koje ne razumemo u potpunosti.
Između 20. i 30. godine, telo polako počinje da prirodno proizvodi sve manje kolagena sa svakom sledećom godinom našeg života, sa posledicama koje pokreću proces starenja, kako iznutra, tako i spolja. Pošto se zalihe kolagena koje imamo ne obnavljaju tako brzo, postojeći kolagen nanosi sve više štete. To doprinosi nastanku bora, dok naši zglobovi, mišići i kosti vremenom postaju čvršći, opušteniji i krhkiji.
Stepen usporavanja proizvodnje kolagena razlikuje se od osobe do osobe. Može se ubrzati zbog određenog načina života – pušenje, prekomerni unos alkohola, izlaganje suncu i ishrana sa visokim sadržajem šećera i ultra-prerađene hrane. Ovo saznanje je proizvelo ogromnu potražnju za suplementima kako bismo pokušali da veštački nadoknadimo kolagen koji imamo. Kolagen u prahu, pastile, kapsule i napici nicali su kao pečurke u industriji suplemenata za koju se predviđa da će do 2027. godine vredeti više od šest milijardi evra.
Lako je pronaći koje su sve prednosti suplemenata kolagena. Mnoga poznata imena, među njima i Dženifer Aniston i Kejt Hadson, i druge influenserke tvrde da im preparati kolagena pomažu da zategnu i zaglade kožu, daju im volumen kosi i jačaju nokte, ali jako je teško pronaći nezavisnu studiju koja će proceniti koliko su ovi preparati zaista efikasni, jer skoro sva dostupna istraživanja je finansirala sama kozmetička industrija.
Dermatolozi veruju da postoje dokazi da oni mogu pomoći zdravlju kože.
– U početku sam mislio da je to čista prevara – kaže Geri Goldenberg, dermatolog kliničar i profesor na Medicinskom fakultetu u Njujorku.
– Onda smo počeli da ga istražujemo i zapravo postoje neki dokazi da ovi preparati mogu poboljšati tonus kože, teksturu kože, elastičnost kože – što jeste nešto što gubimo kako starimo.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.