Grad Heringen, u centralnoj Nemačkoj, dom je gomile natrijum hlorida (kuhinjne soli) toliko ogromne da je postala poznata kao Monte Kali. To je najveća veštačka slana planina na svetu.
Poreklo Monte Kalija se može pratiti još od 1976. godine, kada je potaševa so počela da se vadi iz rudnika oko grada Hesena. Tada je potaša korišćena za proizvodnju sapuna i stakla, a danas je važan sastojak nekoliko đubriva, sintetičkog kaučuka, pa čak i nekih lekova, pa je ekstrakcija intenzivirana poslednjih decenija. Kompanija koja upravlja rudnicima počela je da odlaže svu ovu so nekoliko kilometara od Heringena, a tokom godina je stvorila ogromnu slanu planinu nazvanu Monte Kali ili Kalimanjaro (kamelo za Kalisalz, nemačka reč za „potašu“).
Monte Kali se nalazi na 530 metara nadmorske visine i pokriva površinu od preko 100 hektara, tako da nije preterivanje nazvati je veštačkom planinom. Možete je videti sa bilo kog mesta u Heringenu, ili čak proći pored nje na autoputu, i postala je pomalo turistička atrakcija. U stvari, u jednom trenutku, ljudi su mogli da plate da se popnu na ovu “planinu”, kao deo obilaska sa vodičem. Uspon je prosečnom čoveku trajao oko 15 minuta, a visoravan od 23 hektara pružala je pogled na celu dolinu Vera sve do Rena i Tirinške šume.
Iako je teško proceniti od koliko soli se sastoji Monte Kali, većina izvora koje smo proverili stavljaju njegovu trenutnu masu na oko 236 miliona tona. Ova stvar pokriva površinu od 114 fudbalskih terena i teška je kao 23.600 Ajfelovih kula. A sa preko 1.000 tona kuhinjske soli koja joj se dodaje svakog sata u danu – oko 7,2 miliona tona godišnje – samo postaje sve veća.
U slučaju da se pitate kako uspevaju da bace preko 1.000 tona natrijum hlorida na Monte Kali svakog sata, to se radi sa pokretnom trakom dugom 1,5 km.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.