logo transparend vojvodina uzivo

,

Mogu li Karijevi „orlovi“ da pokore Berlin?

KOŠARKA – Pobedom nad selekcijom Poljske, košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u nokaut fazu Evrobasketa 2022, gde će se u nedelju od 18 časova susresti sa reprezentacijom Italije, u duelu za prolazak u osam najboljih.

U četvrtfinalu, ako prođe, Srbiju će čekati bolji iz duela Francuska – Turska. Treba napomenuti da su „trikolori“ u ovom trenutku izgledniji da se nađu u osam najboljih, budući da su Turci doživeli hendikep u vidu povrede Šejna Larkina koji će propustiti ostatak prvenstva.

U polufinalu se Pešićevi izabranici mogu susresti sa Lukom Dončićem i selekcijom Slovenije, dok kladionice predviđaju duel Srbije i Grčke za krov Evrope.

Međutim, ne treba srljati, ostavimo kalkulacije i predviđanja na stranu i bavimo se onim što smo mi do sada videli od košarkaša Srbije, koji su svojim igrama izazvali dobru staru euforiju kod svog naroda. Sa euforijom dolaze i očekivanja, a sa velikim očekivanjima i velika doza pritiska, Da li je Nikola Jokić izrastao u lidera koji može da nosi takav teret i da li Pešić može do kraja da sklopi mozaik vredan zlatnog doličija?

Brzi voz kroz Prag

Došli u Prag, videli, pobedili i sa punim koferom trijumfa odleteli za Berlin, a da nisu ni za trenutak okusili gorčinu češkog piva. Orlovi su opravdali ulogu favorita u Grupi D i sa maksimalnim učinkom izborili plasman u eliminacionu fazu.

Borbu u glavnom gradu Češke ukrasili su odličnom igrom protiv glavnog konkurenta za čelnu poziciju Poljske i trijumfom od 27 razlike. Za besprekoran učinak 5/5, uz koš razliku +105.

Samo su košarkaške reprezentacije Srbije i Grčke okončale grupnu fazu bez poraza. I to nešto govori. Pritom nije sve išlo kao po loju. Bilo je povreda, zdravstvenih problema, ali su puleni Svetislava Pešića prebrodili sve nedaće i junački izneli breme favorita koje im je dodeljeno i pre početka Evropskog prvenstva.

Kao što je selektor Pešić i najavljivao, Srbija je svaku utakmicu koristila da napreduje. Bilo je uspona i padova na startu protiv Holandije, ali se nijednog trenutka nije dovodila u pitanje pobeda (100:76). Čini se da je igra bila još tečnija u prvom poluvremenu sudara sa Češkom. Usledio je pad u trećoj deonici, ali su naši reprezentativci odigrali najbolje kada se lomilo (81:68).

A onda je na red došla Finska i sve je leglo na svoje mesto. Osetili su Lauri Markanen i drugovi svu moć srpskog tima. Nikola Jokić je dirigovao, ostali plesali po njegovim notama. Odbrana se igrala kao da je medalja na talonu, dok se na protivničkoj polovini lopta savršeno kretala. Epilog – najubedljiviji trijumf u istoriji Srbije na kontinentalnim šampionatima (100:70).

Tako je obezbeđeno mesto u osmini finala, ali naši košarkaši nisu imali nameru da se zaustavljaju. Zbili su redove i kada su zdravstveni problemi od terena odvojili Vanju Marinkovića.

Sa devet igrača (praktično osam jer je Dušan Ristić na parketu proveo 90 sekundi) stali na crtu motivisanim Izraelcima i sjajnom Deniju Avdiji – i opet pobedili (89:78). Držali su kontrolu tokom većeg dela utakmice. Dozvolili rivalu da uhvati priključak krajem treće i početkom odlučujuće deonice, ali su u pravi čas pokazali karakter i serijom 14:0 zadali ubojiti udarac Izraelcima.

Dvostruki uzastopni MVP NBA lige je zablistao punim sjajem, dokazao koliko mu je stalo da pobeđuje u dresu sa državnim grbom. Odigrao najbolji meč na turniru kada je bilo najteže, brojao do 29, uz 11 skokova i pet asistencija. Promašio samo dva šuta iz igre i ostvario indeks 46 (drugi najveći na turniru).

 

Ostalo je da se protiv Poljske zaokruži grupna faza, a reprezentativce Srbije nisu omele ni loše vesti o povredi Nemanje Nedovića. Iako desetkovani, još jednom su odigrali šampionski. Praktično već u prvom poluvremenu rešili pitanje pobednika. Ovoga puta nije bilo ozbiljnijih oscilacija, te je na pravi način stavljena tačka na perfektno izdanje u Pragu (96:69).

„Dve važne stvari smo videli – veliku energiju i odlično ponašanje. Čestitam igračima, pokazali su karakter i fokus na stvari o kojima pričamo i treniramo. Dobra koncentracija, odlične reakcije u odbrani i kada imate ovakav nivo odnosa prema igri, možete da stvarate veliku prednost u napadu. To je razlog što već na poluvremenu imali preko 70 odsto šuta iz igre“, rekao je Pešić posle trijumfa nad Poljacima.

Šta kaže statistika?
Foto: fiba.basketball

Srbija u Berlin stiže kao tim sa najviše postignutih poena na turniru (466). Prosečno je koš rivala zatrpavala sa 93,2 poena. Takmičenje po grupama okončala i kao selekcija sa najviše asistencija, zajedno sa Češkom (119). Imala i najbolji odnos završnih dodavanja i izgubljenih lopti (2.6). Kakvoj napadačkoj klinici su prisustvovali navijači u Pragu najbolje govori da su Orlovi bili najprecizniji u šutu za dva poena (61 odsto, 111/182), imali drugi najbolji procenat van linije 6,75 (42 odsto, 55/131) – ali na daleko većem uzorku od prvoplasirane Češke (43,6 odsto, 48/110) – uz najbolji timski indeks korisnosti (117,2 u proseku).

Ako pokledamo pojedinačnu statistiku. nećemo se začuditi da se Jokić kao i u NBA ligi nalazi u samom vrhu nekolicine statističkih kategorija. Popularni „džoker“ ima drugi najbolji procenat za dva poena,  upisao je drugi najveći indeks korisnosti na jednom meču , deseti je po postignutim poenima, a jedan skok u duelu sa finskom nedostajao mu je da zasedne na vrh te liste. Treći je po prosečnom indeksu korisnosti i četvrti na listi skakača.

Foto: fiba.basketball

Pored Jokića u statističkim kategorijama istakla su se još nekolicina srpskih reprezentativaca. Potvrda da Nikola Kalinić pruža neke od svojih najboljih partija u karijeri u reprezentativnom dresu, jeste i da on predvodi sve igrače u procentu za tri poena, krilo srpske reprezentacije šutira neverovatnih  63.2% iza linije 6,75, ne zaostaje puno ni Vanja Marinković koji je treći na listi (8-14).

Vasilije Micić uživa u svojoj plejmejkerskoj roli na ovom prvenstvu, pa samim tim nije iznenađenje činjenica da je trći asistent takmičenja (7,4 po meču).

Kolika pretnja su „azuri“?

Jasno je da Srbija sada svaki naredni meč mora da posmatra kao najvažniji na prvenstvu i da bi „preskakanje“ protivnika bilo isuviše naivno, pogotovo jednog neugodnog kao što je Italija. Svima je još sveža rana meč između Srbije i Italije u Beogradu, koji je za ishod imao da se naša reprezentacija ne nađe na Olimpijskim igrama u Tokiju. Iako je želja za osvetom jaka, to ne treba da bude glavni motiv u nedelju, pre svega zato što nisu iste ekipe u pitanju. Italija jeste imala ovaj igrački kadar, ali ne i istog trenera.

Ovog puta selektor „azura“ je Đanmarko Poceko, koga verovatno pamtite najviše po reakcijama pored terena (pogotovo u meču protiv Hrvatske).

 

Italijanski struučnjak, iako daleko od nivoa Etora Mesine, neguje brzu i atraktivnu košarku, uz mnogo šuteva za tri poena i vrlo agresivnu igru na drugoj strani parketa.

Međutim njegov igrački kadar, nekada ne može da proprati Pocekove ideje. Ekipa Italije se ne sastoji od vrsnih šutera te su Simone Fontekio (19,2 poena po meču) i Điđi Datome, praktično jedine prave pretnje za tri poena, ali i Nikolo Meli ume da napravi pometnju u protivničkoj odbrani i pogodi otvoren šut van linije 6,75. Ipak statistika kaže da „azuri“  najviše muče sa šutem za dva poena (43,4%)

Na bekovskim pozicijama ima potencijala u reprezentaciji Italije, ali nikako da taj potencijal preraste u nešto više. Niko Manion prikazuje partije je daleko ispod očekivanja, budući da je pre godinu dana smatran NBA prospektom, dok Alesandro Pajola pruža odlične partije u odbrani, ali u napadu jednostavno nedostaje kvalitet. marko spisu je najbolji asistent Italijana na ovom prvenstvu, ali takođe nema „poene u rukama“, te smo u završnicama utakmica nekoliko puta gledali Stefana Tonuta na njegovom mestu.

Ipak najslabija tačka italijanske reprezentacije i prednost koju Srbija mora da iskoristi nalazi se na centarskoj poziciji. To smo videli i na „DBB“ Superkupu  u avgustu, kada je Srbija pružila možda i najgoru partiju u pripremnom periodu, ali opet uspela da slavi zahvaljujući upravo „promaji“ u reketu Italijana. Niti Nikolo Meli, niti Akile Polonara, mogu da pariraju Jokiću, pa ni Milutinovu u reketu. Jedino što preostaje Poceku jeste da udvaja srpske centre i da se moli da se spoljnim igračima Srbije znatno pokvare procenti šuta.

Srbija treba u meč osmine finala da uđe rasterećeno, da prihvati ulogu favorita, ali da ne potceni protivnika, već jednostavno kao dosad, pokaže da je trenutno mnogo kvalitetniji sastav.

Foto: fiba.basketball

Posle pet odigranih mečeva na Evrobasketu, ali i svega što smo videli tokom pripremnog perioda, pa i u okviru kvalifikacija za Mundobasket, jasan je zaključak da je Svetislav Pešić odlično posložio kockice. Svakom igraču pronašao ulogu. Motivisao ekipu i što je najvažnije – pomogao u stvaranju sjajne atmosfere u svlačionici. I to se prenelo na parket. Kada je bilo teško, bili su spremni da stave „ruku u vatru“ jedni za druge. Konstantno se međusobno bodrili. Čitava klupa je bila na nogama za svaki dobar potez. Sve to potvrđuju pobede. Podebljava podatak da nijedna ekipa nije imala više asistencija.

Selektor Pešić je za nešto više od mesec dana stvorio tim. U nastavku nećemo dobijati sve utakmice sa +30, ozbiljni protivnici će se naći Srbiji na putu do medalje, ali su „Orlovi“ pokazali da sa razlogom nose ulogu favorita i da uživaju u njoj.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.