BEOGRAD- Rektorka Koledža Evrope sa sedištem u belgijskom gradu Briž Federika Mogerini u Beogradu je prezentovala srpskim studentima programe te institucije i uputila im poziv da se prijave za školarine master studija u Poljskoj, Albaniji i Belgiji.
“Uvek slušamo da su mladi budućnost. Ubeđena sam da niste budućnost, već sadašnjost. Već ste građani i imate moć, samo treba da kroz obrazovanje, veštine i umrežavanje tu moć iskoristite. Primarna misija koledža je osnaživanje mladih i zato ja ohrabrujem studente iz Srbije da se prijave za naše školarine”, rekla je Mogerini u Evropskoj kući u Beogradu, na prezentaciji Koledža u ponedeljak.
Prema njenim rečima, istorijski kampus koledža je osnovan pre 75 godina u Brižu i on podrazumeva četiri odeljenja za studije prava, politike, ekonomije i međunarodnih odnosa . Koledž danas broji 340 studenata i oko 50 nacionalnosti koji žive u sedam domova u centru grada gde se druže, žive zajedno i studiraju. Rektorka je istakla značaj ovog postdiplomskog instituta evropskih studija za društvo, državu, region, Evropsku uniju, ali i pre svega za mlade koji žele da usavršavaju svoje znanje i veštine. Ona je objasnila da na Evropskom koležu studenti mogu da se upišu samo na master studije, koje traju jedan semestar, kao i da svi predmeti sadrže ugao gledanja EU na određenu temu.
“Evropski koledž nudi samo postdiplomske, odnosno master studije. Dakle, mi nismo univerzitet, mi ne radimo prvi stepen studija, radimo master nakon diplomiranja. Traje godinu dana, tačnije deset meseci i bavi se evropskim studijama, sve što radimo je EU. Bilo koji predmet koji predajemo ima ugao gledanja EU na to”, objasnila je. Mogerini ističe da je velika prednost obrazovnog sistema Evropskog koledža to što na 340 studenata postoji 250 profesora, što skoro da omogućava rad jedan na jedan svakom studentu. “To je pravi luksuz i moguće je funkcionisati tako jer radimo na bazi gostujućih profesora.
Profesori predaju i takođe rade negde drugde, dođu na fakultet, održe svoj kurs i ispite, nadgledaju svoje teze, a zatim se vraćaju u druge institucije u kojima rade”, objasnila je. Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre istakao je široku popularnost Evropskog koledža na prostoru Zapadnog Balkana i dodao da otvaranjem kampusa u Tirani koledž prati napredak integracije Zapadnog Balkana u EU. Zainteresovani kandidati za master studije na Evropskom koledžu moraju da imaju odgovarajući stepen studija, odnosno master stepen po Bolonji ili završene osnovne akademske studije sa najmanje 240 stečenih bodova.