Moćne i pristupačne: Kruške viljamovke su zakon za žene nakon 40. godine

One su riznica vitamina i vlakana

Ako niste znali – kruška dolazi iz porodice ruža.

Latinsko ime kruške je Pyrus communis i zajedno s jabukom i dunjom svrstava se u porodicu ruža. Postoji nekoliko hiljada vrsta krušaka, a svaka vrsta je drugačijeg oblika, boje, veličine, ukusa.

Kruške prirodno regulišu nivo šećera u krvi, što ih čini idealnom dijetalnom namirnicom.

Takođe imaju preventivno delovanje na bolesti srca i krvnih sudova jer snižavaju nivo štetnog holesterola i deluju na apsorpciju žučnih kiselina. Sočne su i slatke, sa pomalo zrnastom teksturom, ali mekanom poput maslaca.

Posebno su poznate po tome što se od njih pravi vrlo kvalitetna rakija, manje ih koristimo u kompotima i pekmezima iako se i od njih mogu praviti vrlo ukusni konzervirani voćni proizvodi.

Ako je izraženo slatkog ukusa, jedna kruška srednje veličine ima manje od 100 kcal, što je čini idealnom dijetalnom namirnicom. Prirodan je i i brz izvor energije, jer sadrži značajne količine monosaharida: fruktoze i glukoze, kao i levuloze – najslađih prirodnih šećera, a istovremeno je i ekonomično pakovanje vitamina B grupe.

Vitamini B grupe pomažu organizmu da se nosi sa stresom jer hrane nervni sistem i učestvuju u procesu dobijanja energije iz ugljenih hidrata.Dobre su za srce
Kruške su takođe dobar izvor bakra, kalijuma i izuzetno dobar izvor prehrambenih vlakana. Sveža kruška mase 166 g osigurava oko šest grama prehrambenih vlakana, od čega oko 40 odsto pektina, prehrambenog vlakna rastvorljivog u vodi. Naučne studije pokazuju da topljiva vlakna poreklom iz kruške deluju preventivno na bolesti srca i krvnih sudova, snizujući nivo holesterola i delujući na apsorpciju žučnih kiselina. Rastvorljiva vlakna utiču i na funkciju insulina i tako prirodno regulišu nivo šećera u krvi tokom dana, što istovremeno daje duži osećaj sitosti.

Regulišu probavu
Lignin je vrsta nerastvorljivih prehrambenih vlakana prisutnih u kruškama koja deluje kao prirodni regulator holesterola u krvi. Uz pozitivan učinak na holesterol, lignin učestvuje i u regulaciji probave. Prevenira konstipaciju (zatvor) jer olakšava prolazak crevnog sadržaja i peristaltiku creva i tako štiti od raka debelog creva. Upravo zbog visokog sadržaja vlakana kruške su poželjan deo jelovnika.

Osim toga, zanimljivo je da kruške viljamovke sadrže velike količine kalcijuma i gvožđa u odnosu na drugo voće pa se preporučuju kao obavezno voće u isrehrani žena iznad 40. godine.

Kako ih kupovati i čuvati
Budući da kruške vrlo brzo zriju nakon što su ubrane, kada ih kupujete, birajte one nedozrele, neoštećene i one koje na sebi nemaju plesni. Takođe, izbegavajte kruške sa smeđim mekanim krugovima. Proces zrenja kruške mogu nastaviti u frižideru, ili ukoliko ga želite ubrzati, u papirnatim kesicama na sobnoj temperaturi.

Izbegavajte da ostavljate krušaka u plastičnim kesama gde će biti u dodiru jer im je na taj način ograničen kiseonik i pojačana produkcija etilena, gasa koji kruške prirodno proizvode, a koji ubrzava proces zrenja, odnosno truljenja. S obzirom na to da lako poprimaju mirise, kruške treba držati podalje i od hrane koja ima jak ili specifičan miris.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.