Međunarodni monetarni fond (MMF) povećao je prognozu za rast srpske privrede (realnog bruto domaćeg proizvoda) za ovu godinu na 3,5 odsto, uskladivši se time sa ranije iznetim procenama Svetske banke i Ministarstva finansija, objavio je Bloomberg Adria.
Aprilske projekcije dolaze nakon što je u izveštaju iz oktobra MMF saopštio da očekuje privredni rast od tri odsto. Potom je na otvaranju Kopaonik biznis foruma stalna predstavnica MMF-a u Srbiji Yulia Ustyugova poručila da bi zemlja ove godine trebalo da raste za 3,3 odsto.
Glavna finansijska institucija Ujedinjenih nacija takođe prognozira da će srpska privreda u 2025. zabeležiti rast od 4,5 odsto, a u 2029. godini četiri odsto.
Očekuju da će svetska privreda nastaviti da raste za 3,2 procenta tokom ove i sledeće godine – istim tempom kao i lane.
“Blago ubrzanje za napredne privrede – gde se očekuje rast sa 1,6 odsto u 2023. na 1,7 odsto u 2024. i 1,8 odsto 2025. godine – biće poravnato skromnim usporavanjem tržišta u nastajanju i privreda u razvoju sa 4,3 odsto u 2023. na 4,2 odsto u 2024. i 2025”, kaže se u publikaciji.
Prognoza za svetski rast za pet godina od sada – od 3,1 odsto – najniža je u poslednjih nekoliko decenija. “Predviđa se da će svetska inflacija stalno opadati, sa 6,8 odsto u 2023. na 5,9 u 2024. i 4,5 odsto u 2025. godini, pri čemu će se napredne privrede vratiti svojim ciljevima inflacije ranije nego tržišta u nastajanju i privrede u razvoju. Generalno se predviđa da će bazna inflacija postepeno opadati.”
Iz MMF-a napominju da je svetska privreda bila iznenađujuće otporna, uprkos značajnom povećanju kamatnih stopa centralnih banaka da bi se povratila stabilnost cena.
Izveštaj objašnjava kako su promene na tržištima hipoteka i stambenog prostora tokom decenije niskih kamatnih stopa pre pandemije ublažile kratkoročni uticaj povećanja kamatnih stopa. Takođe pokazuje da, kako kažu, “niži predviđeni rast ekonomskog učinka po osobi proizilazi, pre svega, iz upornih strukturnih trenja koja sprečavaju da se kapital i radna snaga presele u produktivna preduzeća”. Analiza ukazuje i na to da će slabiji izgledi za rast u Kini i drugim velikim tržišnim privredama u nastajanju uticati na trgovinske partnere.
Kada su u pitanju zemlje Adria regiona, MMF za ovu godinu predviđa rast privrede Severne Makedonije od 2,7 odsto, Bosne i Hercegovine od 2,5, Hrvatske od tri odsto, a Slovenije od dva odsto.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.