Mitrovčani glasaju za predloge u okviru „Participativnog budžetiranja“

SREMSKA MITROVICA – Mitrovčani ponovo mogu da kreiraju budžet svojim sugestijama, na redu je glasanje za pet predloga. Zamenik gradonačelnice, Petar Samardžić predstavio je predloge građana za participativno budžetiranje i naredne korake u realizaciji projekta.

Povodom participativnog budžetiranja za 2023. godinu, na konferenciji za novinare u Gradskoj kući, zamenik gradonačelnice, Petar Samardžić sa saradnicima objasnio je da je reč o manjim projektima, koji nemaju nivo kapitalnih, ali utiču na kreiranje budžeta, a indirektno i na kreiranje života u gradu.

Foto: Grad Sremska Mitrovica

U Sremskoj Mitrovici je praksa participativnog budžetiranja zaživela pre nekoliko godina i nastavlja se novim projektima za mikrosredine. Ova mogućnost se odnosi na predloge pojedinaca, udruženja, nevladinih organizacija i svih onih koji čine jednu zajednicu, a nisu u sistemu lokalne uprave.

Kako je rekao Petar Samardžić zamenik gradonačelnice: „Participativno budžetiranje je model planiranja i kreiranja gradskog budžeta po meri građana, koji primenjujemo godinama, zahvaljujući čemu je Mitrovica prošle godine dobila javni toalet u centru grada, izglasani su ekološki semafori i saobraćajni znakovi što će se realizovati do kraja ove godine. Pohvaljujem sve građane Sremske Mitrovice koji su se maksimalno uključili slanjem svojih predloga za ovogodišnje participativno budžetiranje, a koje se odnosi na finansiranje u narednoj godini. Pristiglo je dosta dobrih predloga za projekte koji se već nalaze u planu da budu realizovani u nekom narednom periodu, nekoj od narednih godina, kao što je rekonstrukcija prolaza Zeleno drvo, gradskih trotoara, izgradnje biciklističkih staza, posebno kružnog toka na Rumskoj malti do Novog pravoslavnog groblja.”

Foto: Grad Sremska Mitrovica

Sve pristigle predloge pregledala je i analizirala Komisija imenovana od strane Gradske uprave za finansije i lokalni ekonomski razvoj, one koji nisu u nadležnosti Grada prosledili su nadležnim institucijama, oni projekti koji za koje ne postoje planska akta ili projektno-tehnička dokumentacija svrstani su u plan za projektovanje kako bi bili realizovani u budućnosti.

Komisija je izdvojila pet projekata koji su, prema njegovim rečima realno ostvarivi, a zadovoljavaju određeni opšti javni interes. To su: uređenje javnih česmi, paravani eko-obloge za kontejnere za smeće, uređenje platoa ispred Hale „Pinki”, QR kodovi uputstvo za upotrebu sprava na teretanama na otvorenom i peti predlog je ozelenjavanje podvožnjaka, odnosi se na postavljanje tzv. zelenih fasada na novom podvožnjaku.

Foto: Grad Sremska Mitrovica

„Svi projekti su dosta zanimljivi, kvalitetni, ocenjeni su kao potrebni, neophodni Mitrovici i Mitrovčanima, stavljeni su pred građane Sremske Mitrovice na glasanje. Pozivam sve Mitrovčane da se uključe i u glasanje kako bi dali svoj glas i izabrali onaj projekat za koji oni smatraju da je najpotrebniji našem gradu i našim građanima. Projekat koji ostvari najviše glasova će se krajem decembra naći i pred gradskim odbornicima u okviru Nacrta odluke o budžetu za Budžet Grada za 2023. godinu kako bi bio usvojen na Gradskoj skupštini i kako bi bio finansiran i naravno realizovan u sledećoj godini,” dodao je Samardžić.

Glasanje za projekte za 20223. godinu, traje do 15. oktobra u Uslužnom centru grada putem glasačkih listića ili putem onlajn glasanja na zvaničnoj internet stranici grada Sremska Mitrovica http://www.sremskamitrovica.rs/

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još: