Ministarstvo: Život i rad na ulici imaju dalekosežne posledice po decu

BEOGRAD – Povodom obeležavanja Međunarodnog dana dece u uličnoj situaciji, 12. aprila, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog podsetilo je danas javnost da život i rad na ulici ima dalekosežne posledice po rast, razvoj i zdravlje dece u uličnoj situaciji.

„Živeći i radeći na ulicama i gradskim trgovima širom sveta, pa i u Srbiji, deca u uličnoj situaciji su na prvi pogled najvidljivija, ali istovremeno i najnevidljivija društvena grupa, jer im je pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, kao i drugim socijalnim uslugama ograničen ili potpuno onemogućen“, napominje Ministarstvo.

Deca u uličnoj situaciji su, kako se navodi, vrlo često ignorisana, izbegavana, isključena, diskriminisana i stigmatizovana od društvene zajednice, a posebno među vršnjacima.

Naša država je, kako je saopštilo Ministarstvo, prepoznala problem u obezbeđivanju blagovremene i celovite podrške i zaštite dece u situacijama na ulici u brojnim strateškim dokumentima i kroz rad institucija i posvećeno radi na sprovođenju mera u cilju njihove zaštite, poštujući standarde iz Opšteg komentara Komiteta za prava deteta Ujedinjenih nacija, posvećenog deci u uličnoj situaciji.

„Kroz instrument za primenu principa Ujedinjenih nacija i Agende 2030 za održivi razvoj da niko ne bude izostavljen, u planiranju, izradi i implementaciji zakona i dokumenata javne politike pažnja će biti usmerena na grupe koje su često nevidljive, upravo iz razloga da se ne desi neko izostavljen“, navodi se u saopštenju.

Njegovom primenom obezbediće se uklanjanje nejednakosti i diskriminacije, odnosno onemogućavanje društvene isključenosti i smanjenje ranjivosti koje potkopavaju potencijal pojedinaca, istovremeno stavljajući dodatni fokus i prioritet na one koji su najugroženiji.

Povodom obeležavanja ovog datuma, ministar Tomislav Žigmanov prisustvovaće u Klubu 16 u Beogradu, predstavljanju istraživanja o romskim domaćinstvima u neformalnim naseljima, koje je sproveo Centar za integraciju mladih uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji.

Istraživanje je sprovedeno 2022. godine u 30 neformalnih naselja na teritoriji osam beogradskih opština.

Klub 16 je deo Centra za integraciju mladih, u kojem rade zaposleni mladi koji su prošli Svratište.

Deo prihoda ostvarenih u Klubu 16 se koristi za finansiranje usluga Svratišta za decu u uličnoj situaciji.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.