BEOGRAD- Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozdravilo je danas inicijativu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića za osnivanje Alimentacionog fonda i istaklo da time država jača zaštitu i podršku ženama.
Ministarstvo je povodom Međunarodnog dana žena, saopštilo da će nastaviti da radi na unapređenju položaja žena i devojčica u Srbiji, boreći se protiv svih oblika diskriminacije i nasilja, promovišući njihova prava i mogućnosti u svim aspektima društvenog života. U Republici Srbiji ostvareni su značajni rezultati na planu rodne ravnopravnosti u brojnim područjima društvenog života – političke participacije žena, ostvarenosti u obrazovanju i nauci, ekonomskog osnaživanja, jednakosti u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Pa ipak, još uvek postoji i određeni broj izazova u svakom području, a najviše, čini se, kada je reč o različitim aspektima rodno zasnovanog nasilja. U tom smislu, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozdravlja inicijativu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića za osnivanje Alimentacionog fonda, koji bi garantovao isplatu izdržavanja deci u slučajevima kada roditelj, koji je na to obavezan, izbegava svoju dužnost. Ovim korakom država jača zaštitu najugroženijih i obezbeđuje sigurnost za decu i njihove majke.
Ministarstvo je čestitalo svim ženama i devojkama u Republici Srbiji srećan praznik, 8. mart, Međunarodni dan žena, rečima generalnog sekretara UN Antonija Gutereša iz ovogodišnje poruke: „Kada žene i devojke napreduju, napredujemo svi.“ Međunarodni dan žena obeležava se od 1911. godine, a Ujedinjene nacije su ga zvanično proglasile 1977. godine. Ovaj dan je simbol borbe za jednake mogućnosti, započete još u 19. veku, kada su žene zahtevale bolje uslove rada, pravo glasa, pristup obrazovanju i ekonomsku samostalnost.
Danas imamo žene koje ravnopravno učestvuju u javnom i političkom životu, koje rade i odlučuju u ranije nedostupnim profesijama, ali je borba za punu ravnopravnost i dalje neophodna, ističe se u saopštenju. Kako navode Ujedinjene nacije, iako je 87 zemalja imalo ženu na čelu vlade u nekom trenutku svoje istorije, istinska ravnopravnost je još daleko.
Uprkos napretku, žene i devojke su i dalje izložene brojnim izazovima. Rodno zasnovano nasilje, ekonomska nesigurnost, nedovoljna zastupljenost u odlučivanju, ali i duboko ukorenjeni običaji poput odricanja žena od nasledstva u korist muške rodbine, samo su neke od prepreka koje zahtevaju sistemski odgovor. Zabrinjavajuće je da, prema izveštaju UN Women, svakih 10 minuta jednu ženu ili devojčicu ubije član porodice ili intimni partner. Danas sveprisutni digitalni prostor pogoršava rodne razlike, a društvene mreže pojačavaju štetne stereotipe, dodaje se u saopštenju.