Polovinom tekuće godine objavljen je prostorni plan posebne namene za Srpsko-kineski industrijski park, a potom su krenule najave o mogućem početku izgradnje ovog velikog multifunkcionalnog kompleksa. Sada je u tom pogledu napravljen još jedan iskorak ka eventualnom skorijem otpočinjanju izgradnje.
Kabinet ministra bez portfelja za inovacije i tehnološki razvoj raspisao je tender za izradu detaljnog finansijskog plana projekta Srpsko-kineski industrijski park Mihajlo Pupin.
Kako se navodi u tehničkoj dokumentaciji, izrada finansijskog plana detaljno da oslika sve aspekte poslovanja i zadovolji tri cilja.
– Detaljno razraditi troškove početnih ulaganja (troškovi izgradnje), fiksne i varijabilne troškove poslovanja projektnog društva zaduženog za realizaciju projekta, ulaganje u marketing i prodaju i troškove finansiranja projekta. Zatim, detaljno razraditi prihodnu stranu novčanog toka po osnovu eksploatacije projekta. I na kraju, analiza treba da obuhvata i analizu tržišta, stejkholdera i prodajnog potencijala u cilju projektovanja obima i dinamike prodaje i formulisanja buduće marketing strategije – navodi se u specifikaciji tendera.
Za izradu finansijske analize Kabinet je opredelio 4.150.000 dinara, a tender je otvoren do 6. decembra čije detalje možete pogledati OVDE.
Industrijski park biće izgrađen na levoj obali Dunava, na teritoriji opštine Palilula i sadržaće tri celine. Zonu Internacionalnog komercijalnog centra sa logističkim i skladišnim kapacitetima. Zonu Inudstrijskog parka sa proizvodnim pogonima, poslovnim i stambenim zgradama i High-tech zonu za objektima namenjenih razvoju visokih tehonoliga. Ceo park biće saobraćajnom infrastrukturom povezan sa aerodromom, železnicom i međugradskim saobraćajnim putevima, a u planu je i izgradnja robnog terminala koji će biti usklađen sa lučkim kapacitetima.
Iz Kabineta ministra bez portfelja navode da će park biti sveoubuhvatan kompleks sa međunarodnim trgovinskim centrom i visokotehnološkim parkom koji će značajno uticati na ekonomski razvoj Srbije.
– Saglasno preliminarnim analizama, Srpsko-kineski industrijski park će imati značajnu ulogu u podizanju BDP Srbije, zapošljavanju i povećanju kupovne moći stanovnika u okolini parka – zaključuje se u tehničkoj dokumentaciji.