BAJINA BAŠTA – U okviru programa Ministarstva kulture Srbije „Gradovi u fokusu“, opštini Bajina Bašta opredeljeno je 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači, prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Kako je saopšteno iz Ministarstva kulture, sredstva su namenjena realizaciji stalne postavke u Muzeju ćirilice, a ugovor su danas potpisali ministar kulture Nikola Selaković i predsednik opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić.
Selaković je naglasio da će u staru seosku školu, koja je bila predodređena da nestane sa lica zemlje poput mnogih drugih škola u kojima više nema dece, biti uloženo više od 70 miliona dinara.
„Muzej ćirilice je nacionalna ustanova koju smo formalno-pravno osnovali na sednici Vlade Srbije, na Dan slovenske pismenosti – Dan Svetih Ćirila i Metodija, 24. maja ove godine – sa ciljem da postane ustanova zaštite kulturnog nasleđa, ali i savremenog stvaralaštva. Do kraja godine ovde ćemo postaviti ozbiljnu, modernu muzejsku postavku koja će pratiti istoriju srpske ćirilice do današnjih dana. Sama ustanova baviće se i sadašnjošću i budućnošću ćirilice“, rekao je Selaković.
Dodao je da će Muzej ćirilice u nekadašnjoj školi u Rači biti centralna ustanova za promociju i zaštitu srpskog nacionalnog pisma.
„Ćirilica nije samo sredstvo komunikacije, već i temelj nacionalnog i kulturnog identiteta. Ona je veza s precima, sa svim onim što je u srpskoj kulturi stvarano kroz više od jednog milenijuma. Ćirilica mora biti i obeležje savremene i buduće srpske kulture, ali i referentna tačka za razumevanje gde se kao društvo nalazimo – da li u novoj srpskoj kulturi, ili i dalje u postjugoslovenskoj“, istakao je ministar.
Selaković je naveo da očekuje da do kraja leta upravo u Muzeju ćirilice bude održana zajednička sednica saveta za srpski jezik iz Srbije i Republike Srpske, te da se do kraja godine Muzej i zvanično otvori.
Bajina Bašta je, kroz konkurs „Gradovi u fokusu“, ove godine dobila najveći pojedinačni iznos sredstava, a od 2016. godine Ministarstvo kulture je u renoviranje zapuštenih i devastiranih ustanova kulture uložilo ukupno 2.382.000.000 dinara, podsetio je Selaković.
Dodao je i da je program pokrenut 2016. godine, kada je tadašnji predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić inicirao veća ulaganja u kulturu.
Prema rečima predsednika opštine Milenka Ordagića, otvaranje Muzeja ćirilice otvara čitav pravac od Bajine Bašte ka manastiru Rača kao novu kulturno-turističku celinu.
„U tri budžetske tranše, osim Ministarstva, u finansiranju je učestvovala i opština, tako da ukupna vrednost projekta sa postavkom iznosi oko 80 miliona dinara. Potrudićemo se da Muzej otvorimo do kraja godine jer nam je to izuzetno važno“, rekao je Ordagić.
Rukovodilac projekta „Dom ćirilice“ Siniša Spasojević istakao je da je ovo kruna višegodišnjih aktivnosti Bajine Bašte na zaštiti i negovanju ćirilice, uz kontinuiranu podršku Ministarstva kulture.
On je naveo da će se kroz tri faze projekta rekonstruisati nekadašnja gradska škola, urediti dvorišni prostor i formirati kompletna postavka.
„Ove godine dobijamo Muzej ćirilice koji će primiti prve turiste i posetioce. Na pravi način predstaviće se istorijat ćirilice – od njenih početaka, kroz sve reforme, do savremenog doba. Sve to biće naslonjeno na manastir Rača, čuvenu Račansku prepisivačku školu i čuvanje Miroslavljevog jevanđelja. Zanimljivo je da je upravo ovde tadašnji iguman Platon tokom Drugog svetskog rata preuzeo Jevanđelje i sačuvao ga u manastiru“, naveo je Spasojević.
Dodao je i da je Bajina Bašta prva lokalna samouprava koja je usvojila deklaraciju o zaštiti i negovanju ćirilice.
„Imali smo izuzetnu podršku Ministarstva, finansijski i organizaciono. Ponosni smo što je 24. maja Muzej ćirilice dobio status nacionalne kulturne institucije“, istakao je Spasojević.
Profesor i doktor filoloških nauka Aleksandar Milanović ocenio je da se Bajina Bašta godinama pozicionirala kao centar negovanja, proučavanja i ljubavi prema ćirilici, što je sada okrunjeno osnivanjem Muzeja.
Prema njegovim rečima, Muzej će biti edukativna, ali i turistički atraktivna lokacija, posebno važna za mlade, koji će imati priliku da spoznaju lepotu, značaj i istoriju srpske ćirilice.
„To neće biti samo mesto za proučavanje istorije ćirilice, već i za razumevanje njene uloge u savremenom životu svih naroda koji je koriste – ne samo Srba, već i ostalih Slovena“, rekao je Milanović.
Zaključio je da će Muzej ćirilice biti simbolička poruka svim građanima Srbije o važnosti ćirilice i neophodnosti da prema njoj gajimo sve više ljubavi i poštovanja.