PRIBOJ – Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je danas u Priboju, zajedno sa predsednikom te opštine Lazarom Rvovićem, radove na projektu zatvaranja i sanacije nesanitarne deponije „Duboki potok“, na kojoj se pola veka nepravilno odlagao otpad.
Vujović je istakla da je reč o jednom od najvažnijih projekata u Priboju, kojim će biti rešen problem deponije koja je 50 godina negativno uticala na životnu sredinu i smetala meštanima.
“Danas je važan dan i za ministarstvo koje vodim i za mene lično, jer je mesecima unazad, otkad smo sanirali deponiju Stanjevin u Prijepolju, moj cilj je bio da zatvorimo i pribojsku deponiju”, rekla je Vujović.
Ona je zahvalila predstavnicima lokalne vlasti Priboja i građanima koji su razumeli potrebe Prijepolja odakle je sav otpad privremeno bio usmeren ka ovom gradu.
“Nismo ih izneverili i u najkraćem roku smo ispunili obećanje. Izgradili smo i transfer stanicu u Novoj Varoši, što je bio preduslov za zatvaranje pribojske deponije. Obezbedili smo i dodatna sredstva za dalekovod, pristupni put i deo vodovodne mreže, izabrali izvođača i u narednim danima kreću radovi. Očekujem da će u proleće biti kompletno osposobljena transfer stanica, gde će se raditi pretovar otpada iz Priboja, Prijepolja, Sjenice i Nove Varoši po svim svim standardima”, rekla je Vujović.
Dodala je da se paralelno radilo na izradi projekta za zatvaranje deponije u Sjenici, koja će biti sanirana naredne godine.
Prema njenim rečima, najvažniji projekti ministarstva kojim će se rešiti problem upravljanja čvrstim otpadom, jesu moderni regionalni i reciklažni centri. Država će, kako je navela, uložiti u modernizaciju deponije „Duboko“ u Užicu, a gradiće se i regionalni centar u Novoj Varoši.
“Pre dve godine smo postavili visoke ciljeve kada je reč o Zlatiborskom okrugu, jer su se gorući ekološki problemi upravo ovde javili. Nije bilo lako, i mnogi pre nas su odustajali, jer su to višedecenijski problemi, ali mi uspevamo. Lančanice koje smo postavili na reci Lim dobro su se pokazale, sprečavaju da otpad završi u jezeru, i nadam se da ružne slike Potpećkog jezera s početka prošle godine nikada više nećemo imati”, navela je Vujović.
Kako je saopšteno iz ministarstva životne sredine, istakla je da je u narednom periodu, paralelno sa realizacijom kapitalnih projekata, preostala edukacija građana.
“Kada uvedemo EU standarde, neophodno je i da otpad razdvajamo kod kuće, kako bi mogao da ima novu upotrebnu vrednost. Ponoviću da je pribojska deponija jedan od završnih koraka koji će pomoći da se u celom Zlatiborskom okrugu popravi ekološka slika i da se upravlja otpadom na pravilan i odgovoran način”, navela je Vujović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.