Ministarka Popović je rekla da je za Ministarstvo pravde važno to da ceo postupak donošenja pravosudnih zakona bude transparentan i inkluzivan.
Ministarka pravde Maja Popović očekuje da će se set novih pravosudnih zakona pred poslanicima naći u januaru, te da će biti ispoštovani ustavni rokovi, a napominje da ne postoji nijedan zakon koji je donet na transparentniji način nego što je slučaj sa ovih pet pravosudnih zakona.
U pauzi skupa “Novi pravosudni zakoni u interesu svih građana – izazovi i rešenja” u organizaciji Udruženja sudija i tužilaca Srbije, Popović je rekla da je za Ministarstvo pravde važno upravo to da ceo postupak donošenja pravosudnih zakona bude transparentan i inkluzivan.
Dodala je da je već dobijeno pozitivno mišljenje Venecijanske komisije na sudske zakone, a da se očekuje mišljenje na tužilačke zakone.
“Naredne sedmice će doći izvestioci Venecijanske komisije, imaćemo sastanke i nakon toga očekujemo da u kratkom roku dobijemo njihovo mišljenje”, rekla je Popović.
Navela je da nakon toga sledi usklađivanje sa tim mišljenjem, a onda i javna rasprava, tokom koje će, kaže ministarka, obići sve gradove, uključiti sve predstavnike pravosudnih institucija, širu javnost, NVO sektor, te da će svi biti u mogućnosti da daju konstruktivne predloge.
“Sve to radimo samo u interesu građana, za poboljšanje standarda, povećanje sigurnosti, vladavine prava”, rekla je Popović.
Na konstataciju da je rok za njihovo donošenje kratak, ministarka je rekla da se radi intenzivno kako bi rok od godinu dana, koji je propisan ustavnim zakonom bio ispoštovan.
“Radna grupa četiri meseca radi na tekstovima zakona. Nadam se da će već u januaru ući u skupštinu”, rekla je Popović.
Na zamerke jednog dela struke da je ceo proces netransparentan, Popović kaže da ne postoji nijedan zakon koji je donet na transparentniji način.
“Apsolutno smo sve objavljivali na sajtovima, obaveštavali javnost o tekstovima, kako su rađeni, svi su mogli da daju svoje primedbe, bilo je i razmimoilaženja u Radnoj grupi i to smo sve objavili na sajtu”, rekla je ministarka.
Pojasnila je da je svako mogao da bude posmatrač, ali je doneta odluka da Savet Evrope bude taj koji će posmatrati direktno, jer je, kaže, važno da Radna grupa bude operativna.
“Ne možemo da napravimo radnu grupu od 200 ljudi, ona ne bi bila operativna i ne bi postigla za četiri meseca da izrodi ovako dobre zakone”, rekla je Popović.
Na pitanje zašto javna rasprava nije održana pre mišljenja Venecijanske komisije, kaže da je to jedino moguće rešenje, kako bi se uz ono što kaže Komisija išlo putem evropskih standarda.
Kaže i da je teorijski javna rasprava mogla da se održi i ranije, ali je Ministartsvo pravde odlučilo da to bude nakon mišljenja Komisije, kako bi se videlo da se ide u dobrom smeru.
“Pozitivno mišljenje Venecijanske komisije upravo to govori – da smo krenuli u dobrom smeru”, rekla je Popović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.