SRBOBRAN – Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije, zajedno sa Srđanom Kruževićem, direktorom Javnog vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine”, i Radivojem Debeljačkim, predsednikom Opštine Srbobran, posetila je danas poljoprivredno gazdinstvo Srbobranke Gordane Ivić.
Na farmi krava, kako su istakli vedni domaćini, 50 muznih grla dnevno proizvede 600 litara mleka, dok brojna preostala služe za priplod, obnavljanje stada, tov i slično.
“Raduje me što naši današnji domaćini vide mogućnost za napredak, sad je trenutak za ulaganje, svako ko bude razmišljao da ulaže u ovoj godini nema razloga za brigu. Naši domaćini su primer toga, oni razmišljaju o ulaganjima koja do sad nisu mogli da priušte, jer ove godine država daje povrat od pedeset odsto uloženih sredstava. Danas smo razgovarali o tome šta sve mogu investiciono da urade, pored toga pričali smo o njihovim planovima kad su telad u pitanju. Odlučili su da od četiri prvotelke ostave žensku telad, što nije mala stvar, i za to će u roku od dve godine dobiti od države 800.000 dinara, za šta mislim da je više nego ozbiljna pomoć. Pored toga po svakom grlu dobijaju 30.000 dinara, umesto do sadašnjih 25.000, plus subvencija za mleko od 15 dinara po litri, što sve zajedno potvrđuje da u Srbiji nije baš strašno stanje i da srpski poljoprivrednik nije uništen, već da ima čemu da se nada u ovoj godini. Zadovoljna sam razgovorom sa domaćinima i drugim poljoprivrednicima iz ovog kraja, videli šta je to što u Srbobranu eventualno možemo još da pomognemo, da uradimo kako bi se dodatno popravio položaj poljoprivrednih proizvođača”, rekla je prilikom posete farmi ministarka Jelena Tanasković i izrazila posebno zadovoljstvo što je imala priliku da poseti gazdinstvo čiji je nosilac jedna žena.
Radivoj Debeljački, predsednik Opštine Srbobran, istakao je da pozitivna kretanja u poljoprivredi značajno utiču na kvalitet života u Srbobranu, Turiji i Nadalju, gde je ova oblast privređivanja najvažnija i najzastupljenija.
“Srbobran je pretežno poljoprivredna sredina i zato je poseta ministarke Tanasković značajna za sve nas. Naši poljoprivrednici se veoma interesuju za sve mere koje sprovodi Ministarstvo poljoprivrede, kao, naravno, i Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu. I mi se trudimo da dodatno podržimo poljoprivrednike, već godinama subvencionišemo beskamatne kredite, gde se baziramo na male poljoprivredne proizvođače, i to je ono što ćemo nastaviti da radimo u ovoj godini. Ono što je za Srbobran veoma važno, kada je u pitanju poljoprivreda, jeste veliki infrastrukturni projekat spajanja Velikog bačkog kanala i reke Krivaje, koji sprovodi Javno vodoprivredno preduzeće ‘Vode Vojvodine’. Ovaj projekat treba da omogući navodnjavanje 6.000 hektara obradivih površina. Opština Srbobran sa svojoj teritoriji ima 26.000 hektara najkvalitetnije obradive površine, i kao i oko 1.500 aktivnih gazdinstava. To su brojke koju potvrđuju da je poljoprivreda naša najznačajnija privredna grana”, istakao je Debeljački i zahvalio republičkim i pokrajinskim organima za sve vrste podrške lokalnoj samoupravi i poljoprivrednim proizvođačima.
O projektu spajanja Velikog bačkog kanala i Krivaje govorio je i Srđan Kružević, direkor JVP “Vode Vovodine”.
“Projekat koji se čekao dugi niz godina, koji se trenutno realizuje, treba značajno da promeni poljoprivrednu i vodoprivrednu sliku Srbobrana. Zajednički sa Opštinom Srbobran ovde svake godine ulažemo sredstva u održavanje meliorativnih područija, naravno prisutni smo sa svojim projektima u celoj pokrajini, ali je ono što sada radimo u Srbobranu je vrlo značajno i to treba podvući. Kredit koji je država obezbedila iz Abu Dabi fonda delom je utrošen na spajanje Krivaje i Velikog bačkog kanala, i to je jedan od najvećih poslova koji je ovde učinjen. Mi se ovim projektom borimo protiv suše, pokušavamo da prevaziđemo te probleme i da svima u tom lancu poljoprivredne proizvodnje omogućimo da se na efikasniji i lakši način bave proizvodnjom hrane. Istakao bih da smo ove godine, kao AP Vojvodina, opredelili ponovo 600 miliona dinara lokalnim samoupravama, sredstva koja ćemo ulagati u sve opštine u pokrajini. Ono što je interesantno je da se u lokalnim samoupravama probudila svest, zahvaljujući svim činiocima koji se bave time, od ministarke do medija, tako da su za prvih petnaestak dana pristigli projekti za već 760 miliona dinara potrebnih sredstava, koje lokalne samouprave žele da povuku u zajedničkim projektima i tiču se isključivo kanalske mreže. Uz pomoć Pokrajinske vlade i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, obezbeđena su dodatna sredstva za povećanje budžeta, što znači da se svima može izaći u susret”, rekao je Kružević.
Ova farma krava izdvaja se na prostoru srednje Bačke kao jedna od najboljih po rezultatima i vredni domaćini imaju želju da razvijaju svoj posao.
“Možemo reći da smo zadovoljni otkupnom cenom mleka od 78 dinara sa PDV-om, kao i subvencijama koje po razni osnovama država daje u ovoj godini. Sve uplate su redovne, kako od države tako i od mlekare Imlek, kojoj predajemo mleko. Ukupno gledano, zadovoljni smo. Na nama je da radimo, borimo se i uvek se nadamo da će biti bolje”, rekla je Gordana Ivić, u čijim stajama se uzgaja oko 200 grla.
Sa ministarkom Tanasković i direktorom JVP Kruževićem razgovarali su i brojni poljoprivrednici, uz prisustvo predstavnika lokalne samouprave. Ovo je ministarki Tanasković drugi put da posećuje Srbobran u veoma kratkom roku, prvi je bio prilikom otvaranja Kobasicijade u Turiji krajem februara.